Legiovlak dorazil do Brna, prohlédnout si ho je možné do 5. listopadu

20.10.2015 14:50

Nádraží v Brně-Králově Poli se od 20. října do 5. listopadu letošního roku stává stanovištěm Legiovlaku, který představuje život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále během první světové války.

Legiovlak dorazil do Brna, prohlédnout si ho je možné do 5. listopadu
Foto: Hans Štembera
Popisek: Legiovlak přijíždí

Zpřístupnění Legiovlaku se  zúčastnil hejtman Michal Hašek, který  u něj také podepsal Memorandum o spolupráci mezi Jihomoravským krajem a Československou obcí legionářskou. Cílem memoranda je  zachovat a prosazovat odkaz pokrokových demokratických a humánních tradic československých legií s cílem napomáhat všestrannému šíření a trvalému rozvoji tohoto odkazu. Zejména při výchově mládeže a rozvíjení nejlepších tradic starších generací.

“Dlouhodobě se snažím, aby zde na jižní Moravě nebyla překrucována historie, musíme ji ctít a poučit se z ní. Na toto nádraží přijela kopie Legiovlaku, ve kterém naši legionáři bojovali na ruské frontě a založili tradici, na kterou navázal vznik československých ozbrojených sil po roce 1918. Legionáři bojovali za vznik samostatného svobodného Československa. Po návratu do vlasti se zapojili nejdříve do prosazení hranic Československé republiky a budování bezpečnostních sborů nové republiky. Po nacistické okupaci byli legionáři jedni z prvních, na které zaútočily nacistické úřady. Řada z nich se potom zapojila do československého odboje, řada z nich byla zatčena, vězněna, řada z nich byla také popravena," uvedl hejtman Michal Hašek.

Jak doplnil, další vlna perzekuce přišla pro legionáře po roce 1948. "Dnešní doba je poněkud vyprázdněná. Tváříme se, že málem nemáme hrdiny, ale není to pravda. V naší historii je máme. Naši legionáři jsou takovými hrdiny, na které může být Česká republika pyšná. Jejich odkaz potom převzali naši novodobí váleční veteráni, protože i o těch se zde chci zmínit. Lidé, kteří bojují pod vlajkou České republiky a jsou připraveni chránit naši svobodu, nezávislost našeho státu a chránit nás v době, která není úplně jednoduchá. V době, která může přinést nové výzvy, může znamenat nová nebezpečí pro Českou republiku i pro jižní Moravu. Věřím, když si potom vzpomeneme na odkaz našich legionářů, když se budeme inspirovat jejich příkladem, jejich bojem za naši svobodu a existenci, tak zvládneme i nové výzvy, které před nás klade 21. století,“ řekl hejtman Michal Hašek.

Královopolské nádraží v Brně je další zastávkou letošní pouti Legiovlaku, projektu Československé obce legionářské, který připomíná 100. výročí boje československých legií za samostatný stát. Souprava historických vagonů, která vznikla za podpory ministerstva obrany a mnoha dalších institucí, projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá i na Slovensko. V současnosti se Legiovlak skládá již z jedenácti zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský ešalon, jakým se desetitisíce legionářů přepravovaly napříč Ruskem v letech 1918–1920.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…