Liberecká zoologická zahrada jako první na světě odchovala mládě orla nejmenšího

01.06.2017 19:52

Chov orlů nejmenších v lidské péči je velice náročný a v zoologických zahradách je momentálně chováno pouze sedmnáct jedinců tohoto druhu. ZOO Liberec je chová od roku 2007 a o jejich odchov jsme se snažili dlouhých deset let. Pro libereckou zoo je to obrovský úspěch světového charakteru, jelikož se jedná o historicky první odchov tohoto dravce v zoologických zahradách.

Liberecká zoologická zahrada jako první na světě odchovala mládě orla nejmenšího
Foto: ZOO Liberec
Popisek: Orel nejmenší (Hieraaetus pennatus)

Mládě se vylíhlo 25. května a do dnešního dne bylo umístěno ve speciálním inkubátoru, ve kterém se ošetřovatelé snažili malého orla rozkrmit. Do hnízda pod samici zatím umístili dřevěný podkladek. Orlí mládě pomalu přibývalo na váze a nevykazovalo žádné známky hendikepu, a proto se zoolog Jan Hanel rozhodl dnes malého opeřence podložit zpět do hnízda pod svou matku. „Byli jsme velice nervózní, jak celá akce dopadne. Podkládání bývá rizikové a nezřídka se stává, že rodiče mláděti ublíží či ho vůbec nepřijmou, přibližuje situaci Jan Hanel. Naštěstí vše dobře dopadlo. „Samice navíc začala okamžitě po příletu na hnízdo malého opeřence krmit, což vůbec není u dravých ptáků standardní. Většinou mláďata hned zalehnout a ptáčata nechávají den bez potravy,“ dodává radostně.

Rodičovský pár s mládětem zatím z bezpečnostních důvodů zůstává v zázemí liberecké zahrady a do výstavní expozice bude umístěn nejdříve na podzim letošního roku.

Orel nejmenší (Hieraaetus pennatus)

Orel nejmenší obývá otevřenou krajinu poblíž lesa do nadmořské výšky 2000 m v severozápadní Africe, na Pyrenejském poloostrově, ve Francii, jihovýchodní Evropě a přes Turecko zasahuje až do střední Asie. V zimě přelétá v Africe na jih od Sahary (evropská populace) a do Indie (asijská populace). Vzácně zalétává na východ ČR, není vyloučeno ani nepravidelné hnízdění. V celé Evropě je zaznamenáno cca 5200 párů, z toho 10 - 15 ve střední Evropě.

Jak samo jméno napovídá, jde o nejmenšího evropského orla. Rozpětí křídel dosahuje 110-132 cm. Ve srovnání s káňaty je menší, má užší křídla, delší ocas a běháky opeřené až po prsty. Vytváří dvě barevné variace - v Evropě častější světlou (hnědavý vršek těla, spodek nažloutle bílý) a tmavou (hnědá).

Hnízdo si staví vysoko na stromech, od května snáší 2 - 3 vejce. Na snůšce sedí především samice 36 - 40 dní. Mláďata opouštějí hnízdo ve stáří 50 - 55 dní, dva a půl měsíce po vylíhnutí se osamostatňují. Nejvyšší věk dosažený v zajetí je 12 let.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR letos upřednostní přirozenou obnovu porostů na historicky největší ploše

13:21 Lesy ČR letos upřednostní přirozenou obnovu porostů na historicky největší ploše

Po zvládnutí kůrovcové kalamity pokračují Lesy České republiky v obnově porostů, letos na čtrnácti t…