MPO se zapojilo do sítě průmyslového blockchainu

19.12.2019 18:01

Ministerstvo průmyslu a obchodu uzavřelo dohodu, týkající se tvorby důvěryhodné sítě pro průmysl. A to s jejím tvůrcem - Elektrotechnickou asociací ČR. MPO, které podporuje zavádění technologických nástrojů pro Průmysl 4.0, se tak stalo přímou součástí průmyslového blockchainu.

MPO se zapojilo do sítě průmyslového blockchainu
Foto: mpo.cz
Popisek: Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR - logo

„MPO v duchu hospodářské vize a značky Czech Republic: The Country For The Future připojením k blockchainu rozšiřuje platformu důvěryhodné sítě pro průmyslu a umožňuje tak dalším subjektům její využívání. V této oblasti jsme nejdále z celé Evropy a potvrzujeme tak, že v ČR žijí chytří a talentovaní lidé s velmi dobrým technickým myšlením,“ říká náměstek ministra průmyslu a obchodu pro digitalizaci a inovace Petr Očko. V síti průmyslového blockchainu jsou zapojeni Elektrotechnická asociace ČR, SPČR, EZÚ, ČVUT, IBM, ČIA a další společnosti nejen z ČR.

Blockchain je jednou z technologií distribuovaného registru, které proměňují internet v transakční síť. Umožňuje bezpečné a bezprostřední sdílení a ukládání hodnot v elektronické podobě bez obav, že by byly zneužity či zmanipulovány. Blockchain a technologie distribuovaného registru jsou víc než kryptoaktiva, promlouvají totiž do celé řady oblastí.

„Blockchain je síť počítačů, na kterých je uloženo to samé. Nenesou přitom uložena žádná čitelná data, ale tzv. hashe, tedy speciální kódy vypočtené z elektronických dokumentů. Na základě existence kódu lze možné ověřit existenci dokumentu v čase,“ říká člen představenstva ELA Blockchain Services Jan Prokš a dodává: „Blockchain je vhodný nástroj pro sledování vývoje zakázek, dodávek, výroby, verzí dokumentů, ochrany duševního vlastnictví, vzdáleného potvrzování smluv aj. Jedná se o distribuovanou důvěryhodnou autoritu bez centrálního řízení.“

Tato technologie znamená základ nastupující éry digitálního vlastnictví. Využití blockchainu se tak dá čekat zejména v průmyslu a souvisejících službách. Platforma přináší nové obchodní modely, umožňuje šifrování a nedovoluje záznamy libovolně měnit nebo kopírovat. Snižuje se tak administrativní zátěž, zvyšuje bezpečnost a transparentnost.

V souvislosti s technologií blockchainu Česká republika zvažuje změny v právní úpravě, které by měly vyřešit stávající omezení v mezinárodním obchodu, logistice nebo ve finančním sektoru. Blockchain se dá využít v celé řadě oblastí, kromě už zmiňovaného obchodu či v logistice také například v potravinářství, ve stavebnictví či ve vzdělávání.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

22:08 AOPK: V Jeseníkách sčítali ornitologové sovy a slyšeli i vlky

V polovině dubna se CHKO Jeseníky sčítaly sovy. Akci pořádala Agentura ochrany přírody a krajiny ČR …