Ministerstvo zahraničních věcí: Dnes je Den mezinárodní trestní spravedlnosti

17.07.2016 12:29

Na 17. červenec připadá výročí přijetí Římského statutu, zakládající smlouvy Mezinárodního trestního soudu, v roce 1998. Česká republika vyjadřuje svoji podporu mezinárodní trestní spravedlnosti a trvale se zasazuje o globální mír. V tomto ohledu Česká republika prosazuje zejména práva obětí, a prevenci zločinů, které ohrožují vládu práva ve světě.

Ministerstvo zahraničních věcí: Dnes je Den mezinárodní trestní spravedlnosti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Ministerstvo zahraničních věcí

Římský statut Mezinárodního trestního soudu byl přijat dne 17. července 1998. Od roku 2002 stíhá Mezinárodní trestní soud jednotlivce za válečné zločiny, zločiny proti lidskosti, zločin genocidy a do budoucna i zločin agrese, a to pouze tehdy, pokud je nechtějí či nemohou stíhat státy samy (princip komplementarity).

ČR a ICC

ČR a ICC

Římský statut Mezinárodního trestního soudu má k dnešnímu dni 124 smluvních stran. Česká republika se stala 110. smluvní stranou Římského statutu dne 1. 10. 2009. ČR rovněž přistoupila k Úmluvě o výsadách a imunitách Mezinárodního trestního soudu, jež pro ni vstoupila v platnost 3. 6. 2011. V roce 2015 Česká republika dokončila ratifikační proces tzv. kampalských změn Římského statutu.

Ministerstvo zahraničních věcí ČR aktivně podporuje zapojení českých soudců do činnosti mezinárodních trestních soudů. JUDr. Ivana Hrdličková byla v roce 2016 znovuzvolena předsedkyní Zvláštního tribunálu pro Libanon, kde je od roku 2013 soudkyní. JUDr. Robert Fremr působil jako soudce u Mezinárodního trestního tribunálu pro Rwandu (2006-2008, 2010-2011) a od roku 2012 je soudcem Mezinárodního trestního soudu. Česká republika rovněž pravidelně přispívá do Svěřeneckého fondu pro oběti.

Budova ICC

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

20:48 Český statistický úřad: Doktorandů je nejméně za posledních dvacet let

Na vysokých školách v Česku se v roce 2023 vzdělávalo 308,6 tisíc studentů, z nichž téměř pětinu tvo…