Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk

15.09.2017 7:36

V září si připomínáme 80 let od smrti Tomáše Garrigue Masaryka, zakladatele Československa a prvního prezidenta. Při příležitosti tohoto výročí připravilo Národní muzeum ve své Nové budově výstavu s názvem Fenomén Masaryk, prostřednictvím které návštěvníci poznají tuto významnou historickou osobnost nejen jako „Prezidenta Osvoboditele“ nebo „tatíčka Masaryka“, ale také jako vzdělaného a zásadového člověka, manžela, otce a veřejností milovanou i nenáviděnou osobnost.

Národní muzeum otevřelo nevšední výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi s názvem Fenomén Masaryk
Foto: Národní muzeum
Popisek: Národní muzeum

Do konce ledna 2018 tak budou k vidění unikátní filmové a zvukové materiály a samozřejmě jedinečné sbírkové předměty, jako např. Masarykův světlý vycházkový oblek nebo posmrtná maska. Nebudou chybět ani ukázky korespondence a dalších osobních předmětů rodiny Masarykových. Prostory vždy navíc doplní menší výstavy, které se budou věnovat zajímavým tématům souvisejících s životem TGM, jako jsou např. boje o Rukopisy nebo tzv. hilsneriáda. Zcela mimořádně mají návštěvníci také možnost spatřit originály Rukopisu královédvorského a zelenohorského, které zde budou vystaveny do 2. října 2017.

„Tomáš Garrigue Masaryk je jednou z fenomenálních osobností našich dějin. Osobností, která bezpochyby svým myšlením a činy předběhla svou dobu. V letošním roce sice uplyne už 80 let od jeho úmrtí, ale jeho odkaz je stále živý a možná aktuálnější, než kdy jindy. Národní muzeum se rozhodlo k tomuto výročí uspořádat výstavu o Tomáši Garrigue Masarykovi nejen jako o politikovi a zakladateli našeho státu, ale především o člověku s pevnými morálními zásadami, přesvědčeném demokratovi a lidsky neobyčejně zajímavé osobnosti. Naší ambicí je nejen na něj vzpomínat, ale především mladší generaci připomenout jeho myšlenky a jejich důležitost pro dnešní svět a naše morální hodnoty,“ uvádí generální ředitel Národního muzea Michal Lukeš.

Prezident Osvoboditel, manžel a otec, profesor, ale především člověk

Věděli jste, že Masaryka vyloučili z gymnázia? Že nerad mluvil na veřejnosti? Že od jisté doby vůbec nepil alkohol? Co vlastně každého z nás napadne, když se řekne Masaryk?

Výstava ukáže Tomáše Garrigua Masaryka v několika rovinách. „Chtěli jsme představit osobu Tomáše, manžela Garrigua, veřejnou postavu Masaryka, aktivního a ovlivňujícího Profesora i zdánlivě nedotknutelného Prezidenta. Nechybí ani jeho Obraz po roce 1937. Především jsme však chtěli ukázat odvahu člověka stát si za svojí pravdou,“ dodává hlavní autor výstavy Michal Stehlík.

K tomu, aby si každý návštěvník udělal představu o nesmírně bohatém životě TGM, pomůže celá řada unikátních sbírkových předmětů, knih, fotografií, videozáznamů a dalších dokumentů. Prohlédnout si tak mohou např. Masarykův světlý vycházkový oblek, který je jedním z TOP předmětů ve sbírkách Národního muzea, nebo orlí pero, jímž Masaryk podepsal v roce 1918 ve Filadelfii Deklaraci společných zájmů nezávislých středoevropských národů. Dámy budou jistě obdivovat jednoduché leč efektní společenské šaty Charlotty Garrigue Masarykové a další osobní předměty rodiny Masarykových. Nebude chybět ani Masarykova osobní korespondence, rodinné dokumenty nebo knihovna prezentující jeho spisy a knižní díla. Prostor výstavy je navíc symbolicky stylizován do podoby lípy, která se stala českým národním stromem.

V další části výstavy se pak v exponátech odráží pohled na „obraz“ Masaryka ve společnosti – od silného momentu jeho smrti a pohřbu na podzim 1937, až po následné proměny během obou diktatur.

Návštěvníci se mohou dále těšit na bohatý doprovodný program v podobě přednášek, komentovaných prohlídek nebo filmových promítání a pro děti je připravena speciální linka, která je zábavnou formou celou výstavou provede.

Národní muzeum v rámci výstavy připravilo také řadu programů pro školy, a to nejen pro žáky vyšších ročníků základních a středních škol, ale také pro ty nejmenší z prvních a druhých tříd.  Interaktivní tištěný průvodce výstavou je rovněž vhodný i pro děti z mateřských škol.

Originály RKZ, tzv. hilsneriáda a Hradní fotoarchiv

Výstavu Fenomén Masaryk pak během jejího trvání doplní tři menší doprovodné výstavy, které se budou podrobněji věnovat tématům souvisejícím se životem TGM. První z nich se zaměří na Rukopis královédvorský a Rukopis zelenohorský (15. 9. – 2. 10. 2017), další na procesy s Leopoldem Hilsnerem (3. 10. – 30. 11. 2017) a poslední představí snímky z ojedinělého Hradního fotoarchivu (1. 12. 2017 – 31. 1. 2018) vzniklého z činnosti tiskového odboru prezídia ministerské rady v letech 1918 až 1933.

Více informací a zajímavostí o výstavě naleznete na webových stránkách Národního muzea www.nm.cz a zpravodajském portálu Muzeum 3000 www.muzeum3000.cz

Nová budova Národního muzea je otevřena denně: čtvrtek – úterý 10.00–18.00, 1. středu v měsíci 10.00–20.00, ostatní středy v měsíci 09.00–18.00.

Vstupné na výstavu Fenomén Masaryk a doprovodné výstavy je 100 Kč/plné, 70 Kč/snížené a 170 Kč/rodinné.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Ing. Klára Dostálová byl položen dotaz

Dotace pro zemědělce

Dobrý den, ANO je prý proti tomu, aby získávání dotací pro zemědělce bylo navázáno na ekologické prvky. Zajímá mě proč jste proti? Vychází to z nějakého průzkumu, který dělal irozhlas. Na jednu stranu mi to přijde docela logické, ale nevím teda, co je těmi ekologickými prvky myšleno a zas je fakt, ž...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Česká pošta: 51 poboček pošty zafunguje zkušebně jako chytrá podatelna pro Úřad práce

7:02 Česká pošta: 51 poboček pošty zafunguje zkušebně jako chytrá podatelna pro Úřad práce

Úřad práce a Česká pošta spouští začátkem června pilotní projekt, díky kterému budou moci klienti na…