Národní technické muzeum: První den míru

11.05.2015 11:07

Od samého konce druhé světové války se vedou velmi emotivní debaty o účelu a smyslu spojeneckých náletů na Čechy a Moravu za druhé světové války.

Národní technické muzeum: První den míru
Foto: wikipedia
Popisek: Národní technické muzeum.

Nejčastěji se zmiňují americké nálety 14. února 1945 na Prahu a 25. dubna 1945 na Plzeň. Až dosud se ale nehovořilo o náletech letadel Rudé armády na dnešní území České republiky 8. a 9. května 1945. Dlouho nebylo možné tyto letecké útoky popsat, neboť čeští historici neznali operační svodky sovětských leteckých armád. Dnes již víme, že během 8. a 9. května 1945 uskutečnili letci 2., 5. a 8. letecké armády celkem 6117 bojových vzletů z toho většinu nad Čechami, Lužicí a Moravou. První mírový den, 9. května 1945, byla těžce bombardována například Mladá Boleslav, Mělnicko, Liberecko a Ždírec nad Doubravou a Krucemburk na Českomoravské vrchovině. Výstava v dopravní hale Národního technického muzea přináší jasnější pohled právě na nálety Rudé armády v první mírový den 9. května 1945.

Součástí této komorní výstavy je 12 panelů, na nichž budou přiblíženy spojenecké nálety na území Čech a Moravy za 2. světové války. Na 8 z nich bude podán rozbor sovětských náletů 8. a 9. května  1945. Kromě fotografií budou na výstavě představeny kopie operačních svodek 2., 5. a 8. letecké armády. Je to poprvé, kdy budou takovéto dokumenty představeny širší veřejnosti. Z trojrozměrných předmětů budou vystaveny např. 3 letecké pumy a vojenský motocykl DKW NZ 350/1 z roku 1944.

Výstava, která vznikla při příležitosti 70. výročí konce druhé světové války, potrvá od 5. května do 2. června 2015.

V sobotu 9. května, v den výročí prvního dne míru, se od 16 hodin v Přednáškovém sále uskuteční přednáška autora výstavy, kurátora sbírky letectví NTM, Michala Plavce, k tématu výstavy – bombardování Rudou armádou 8. a 9. května 1945. Více www.ntm.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

20:48 SÚKL: MUDr. Tomáš Boráň byl jmenován ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv

Ředitelem Státního ústavu pro kontrolu léčiv se 1. května 2024 stal MUDr. Tomáš Boráň. Na základě vý…