Nová šance pro nemocné rakovinou

02.06.2014 13:04

. Praha potvrzuje výsledky studie texaského protonového centra: protonová terapie má evidentní přínos v léčbě nádorů hlavy a krku – 2,5 roku po ukončení léčby je 93% z nich bez známek onemocnění

Nová šance pro nemocné rakovinou
Foto: proton therapy center
Popisek: Proton Therapy Center

Praha 2. 6. 2014 – Nově publikovaná studie University of Texas MD Anderson Cancer Center hodnotila výsledky použití protonové léčby u pacientů s nádory v oblasti hlavy a krku. Dva a půl roku po ukončení léčby je 93% z nich bez známek rakovinového onemocnění. Studie kromě vysoké účinnosti rovněž dokazuje nízkou toxicitu pro tento typ onemocnění. Stejné zkušenosti má po prvních obsáhlých kontrolách pacientů i české protonové centrum. To je v provozu od prosince 2012 a používá stejnou nejmodernější techniku tužkového skenování nádorů.

Americká studie vyzdvihuje možnost přesného zacílení protonového svazku na nejsložitější typy nádorů, kupříkladu na ty, které jsou umístěny v týlové části hlavy nebo baze lební. Neméně podstatnou skutečností je i fakt, že pacienti mají po léčbě zachovány všechny potřebné funkce, jako je zrak, schopnost polykání, sluch, chuť anebo řeč a postiženy nejsou ani mozkové struktury týkající se zachování IQ. „Tato studie poskytuje důkazy o tom, že protonová terapie pro nádory hlavy a krku, které se stávají stále častější, je bezpečná a účinná,“ komentoval výsledky Steven Frank, medicínský ředitel texaského protonového centra, a dodal: „tito pacienti jsou obvykle mladí, takže je před nimi 30 až 40 let života a je pro ně proto rozhodující kvalita života.“

Jeho slova potvrzuje i MUDr. Kateřina Dědečková z pražského protonového centra: „Naše výsledky jasně ukazují, že protonová léčba otevírá zcela nové možnosti v léčbě nádorů hlavy a krku a nabízí pacientům šanci na úplné vyléčení“. Srovnání protonové a klasické fotonové radioterapie dává jednoznačnou odpověď, kde leží výhody moderní léčby. Po klasickém ozařování nádorů hlavy a krku může dojít ke ztrátě zraku, poškození sluchu, či funkce slinných žláz, takže pacienti bývají odkázáni na tekutou stravu. K bezpečné a úspěšné léčbě je nutné aplikovat ještě vyšší dávku, než v případě mozkových nádorů. Pouze protonové vysoké dávky umožní bezpečně zvýšit šance na vyléčení pacienta.

Šetrná protonová terapie podle kvalifikovaných odhadů odborníků může prospět přibližně 10% všech pacientů nově diagnostikovaných s nádory v ORL oblasti, což je podle kvalifikovaných odhadů asi 230 českých pacientů ročně. Pro tyto pacienty je dosud léčba protonovou terapií vesměs nedostupná. Revoluční léčbu proplácí pouze Vojenská zdravotní pojišťovna. „Máme i pacienty z Česka, ale bohužel pokud jde o diagnózy ORL, tak jsou to především samoplátci“, uvádí Vladimír Šulc, tiskový mluvčí centra. PTC se snaží léčbu zpřístupnit všem obyvatelům České republiky. „Vedeme jednání s VZP, vyšli jsme vstříc ve všech bodech, budoucnost smlouvy je teď v rukou správní rady VZP, ta určuje řediteli VZP mantinely k vyjednávání. Benefity léčby jsou nesporné, ceny PTC odpovídají cenám za jiné metody léčby a nevíme přesně, co teď ještě brání uzavření smlouvy. Počet pacientů, kteří léčbu potřebují, ale zůstává pro ně nedostupná, tím bohužel zbytečně roste,“ upřesňuje tiskový mluvčí.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…