Premiér Sobotka se zúčastní setkání platformy 16+1 v Budapešti

22.11.2017 11:23

Předseda vlády Bohuslav Sobotka bude v pondělí 27. listopadu 2017 v Budapešti jednat s předsedy vlád 16 zemí střední a východní Evropy a Číny. Hlavním tématem setkání v tzv. formátu 16+1, jehož se premiér Sobotka zúčastní již počtvrté, bude ekonomická spolupráce.

Premiér Sobotka se zúčastní setkání platformy 16+1 v Budapešti
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

Cílem Summitu je dále posílit spolupráci mezi státy střední a východní Evropy a Čínou. Premiér Sobotka bude se svými protějšky jednat zejména o obchodní, ekonomické a finanční spolupráci. Summit by měl také stanovit prioritní oblasti spolupráce na příští období. Plánováno je rovněž krátké bilaterální setkání předsedy vlády s jeho čínským protějškem Li-Kche-čchiangem.

Česká republika pojímá platformu 16+1 jako příležitost pro prohloubení široké bilaterální spolupráce s ČLR a doplněk k rozvoji strategického partnerství EU-ČLR. O aktivním zapojení ČR do platformy 16+1 svědčí její vůdčí role v rámci spolupráce mezi regiony, ve zdravotnictví, civilním letectví nebo pravidelná organizace Čínského investičního fóra ve formátu 16+1.

Předseda vlády se spolu s ostatními premiéry zúčastní zahájení ekonomického a finančního fóra „16+1 CEEC and China business forum“, které již tradičně proběhne na okraj setkání předsedů vlád. Ekonomické fórum bude zaměřeno na oblast eCommerce a logistiky, dále na spolupráci v oblasti financí, nebo technologií pro vodohospodářství a životní prostředí, a zúčastní se jej také několik zástupců českých firem pod vedením Hospodářské komory ČR.

Formát 16+1 je platforma spolupráce Čínské lidové republiky s 16 zeměmi střední, východní a jihovýchodní Evropy, kterými jsou Albánie, Bosna a Hercegovina, Bulharsko, Černá hora, Česká republika, Estonsko, Chorvatsko, Litva, Lotyšsko, Maďarsko, Makedonie, Polsko, Rumunsko, Slovenská republika, Slovinsko a Srbsko. Formát vznikl z iniciativy Číny. Poprvé se premiéři těchto šestnácti zemí sešli s čínským premiérem 26. dubna 2012 ve Varšavě. Cílem platformy je prohlubování vzájemné ekonomické spolupráce.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

22:03 Lesy ČR postavily nádrž na úpatí nejvyššího vrcholu Jizerských hor

Stavbu retenční nádrže Perlík za 7,8 milionu korun dokončily Lesy České republiky na úpatí Smrku, ne…