ŘSD: Na mýtném se loni vybralo rekordních 8,7 miliardy korun

10.01.2015 8:07

Systém na placení silničního mýta přinesl v roce 2014 do státní pokladny celkem 8 714 961 818 Kč, což je o zhruba 200 milionů více než v roce 2013. Do této částky jsou započítány i poplatky, které dopravci zaplatili na kontaktních a distribučních místech a na portálu pro doplácení incidentů. Rok 2015 přinese do systému některé dílčí změny, které například zvýhodní provozovatele nízkoemisních vozidel.

ŘSD: Na mýtném se loni vybralo rekordních 8,7 miliardy korun
Foto: ŘSD
Popisek: Logo ŘSD

„Podle stávajících smluv si provozovatel mýtných bran, firma Kapsch, nárokuje osmnáct procent plateb,“ říká Jan Kroupa, ředitel ŘSD. „Od roku 2017 by měl být Ministerstvem dopravy nastaven nový systém výběru mýta, který bude z ekonomického hlediska pro ČR výhodnější, než diktují stávající dohody,“ dodává.

Ministerstvo dopravy zároveň uvádí, že pro období po konci roku 2016 existuje záložní varianta výběru mýta, při které budou poplatky u kamionů vybírány po přechodné období formou časových kupónů, tak jak tomu již bylo v minulosti.

Od ledna 2015 se nařízením vlády č.  240/2014 Sb. o výši časových poplatků, sazeb mýtného, slevy na mýtném a o postupu při uplatnění slevy na mýtném přikročilo k úpravě mýtných tarifů. U emisních kategorií EURO 0-II, EURO II-IV a EURO V došlo k mírnému navýšení tarifů, které pokrývá výši inflace z minulých let, kdy byly sazby zmrazené. Jako kompenzace se zavádí nová tarifní skupina pro vozidla s emisní třídou EURO VI, EEV a vyšší, pro které budou platit stávající sazby platné pro kategorii EURO V a vyšší. Další úsporu mohou dopravci získat na zvýhodněných podmínkách pro slevy z uloženého mýtného, kde se hranice pro dosažení nároku snižuje o 25 %.

Více informací najdete na portálu www.mytocz.cz.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Ředitelství silnic a dálnic

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

13:55 ČEZ: V květnu si budou moci lidé prohlédnout vodní elektrárnu Hněvkovice

Během čtyř květnových víkendů se budou moci lidé podívat do útrob unikátního vodního díla, vybudovan…