Sídliště, jak dál?

13.10.2014 20:56

Ve dnech 13. a 14. listopadu proběhne na pražské fakultě architektury mezinárodní konference „Sídliště, jak dál?“, která se pokusí nahlédnout problematiku sídlišť způsobem, jaký doposud není v České republice obvyklý.

Sídliště, jak dál?
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pohled na jedno z pražských sídlišť

Regenerace českých sídlišť se převážně zaměřují na domy a jejich stavebně-technologický standard a řešení dlouhodobé strategie rozvoje těchto lokalit zůstává opomíjeno. Cílem konference je jednak představit evropské příklady komplexní regenerace sídlišť a současně prezentovat stav a možnosti řešení dané problematiky u nás. Během dvou dnů vystoupí v Praze více než 20 odborníků z oblasti architektury, územního plánování, sociálních věd, veřejné správy i soukromého sektoru. Nenechte si ujít jedinečnou příležitost dozvědět se více o tématu, které jednoznačně patří mezi priority rozvoje našich měst.

Sídliště tvoří v zemích střední a východní Evropy významný společenský fenomén. Odhady hovoří o tom, že v České republice bydlí na sídlištích asi 1/3 obyvatel, v Praze je to dokonce necelá polovina. Jejich specifická prostorová struktura s sebou nese komplikace v oblasti ekonomické i sociální udržitelnosti a vyvozuje minimálně potřebu specifického přístupu a zvýšené péče o veřejná prostranství ze strany veřejné správy. Jak dál? Jak má vypadat dlouhodobá vize těchto území? Jakým způsobem do nich koncepčně vstupovat a jak nastartovat proces jejich transformace ve fungující a atraktivní součásti městské struktury? Jak omezit rizika budoucího negativního vývoje?

Na tyto a další otázky se pokusí odpovědět dvoudenní mezinárodní konference, která účastníkům představí vybrané příklady regenerace sídlišť z Nizozemí, Německa a Francie. Pro komplexnější vhled do dané tématiky se organizátoři rozhodli projekty představit z úhlů pohledu více zájmových skupin – na konferenci tedy vystoupí nejen architekti, ale i zástupci municipalit, státní správy, soukromého sektoru, případně zástupci bytových družstev. Druhý den je věnován problematice sídlišť v Čechách a na Slovensku, kterou odborníci představí v jednotlivých tematicky dělených blocích a účastníci konference se budou moci k tématu vyjádřit v rámci moderovaných diskusí.

Mezinárodní konference je součástí rozsáhlého výzkumného projektu, který pod záštitou Státního fondu rozvoje bydlení organizuje Fakulta architektury ČVUT společně s Národní sítí Zdravých měst České republiky, Centrem kvality bydlení, Heinrich-Böll-Stiftung Praha a Česko-německým fondem budoucnosti. Do projektu se zapojili také studenti fakulty architektury, kteří v rámci semestrálních projektů vypracovali urbanistické studie regenerace sídlišť ve vybraných lokalitách. Lokality byly zvoleny ve spolupráci s městy Karlovy Vary, Vsetín, Mladá Boleslav a s pražskými městskými částmi Praha 10, 12, a 14.  Vernisáž studentských projektů je součástí bohatého programu konference, který svým širokým záběrem osloví všechny zájemce o problematiku sídlišť.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tisková zpráva

Tomio Okamura byl položen dotaz

migranti

V rozhovoru pro PL jste řekl, že hnutí SPD tady nechce žádné africké a islámské migranty. Ty ale podle všeho k nám ani nechtějí. Jak se ale stavíte k přijímání uprchlíků z Ukrajiny? A vracel byste na Ukrajinu bojeschopné muže? A pokud ano, jak?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Policie ČR: Policista roku 2023

11:44 Policie ČR: Policista roku 2023

V průběhu dnešního večera proběhl na Pražském hradě již 24. ročník prestižní ankety POLICISTA ROKU. …