V Praze a Vyškově jednali ředitelé pro obrannou politiku ministerstev obrany ČR a Velké Británie

24. 2. 2016 15:59

Kromě priorit obou zemí pro blížící se summit NATO ve Varšavě Jan Jireš a Nick Gurr diskutovali o plánovaných příspěvcích obou zemí do boje proti tzv. islámskému státu (Daeš) a potenciálu prohloubení spolupráce zejména v oblasti ochrany proti zbraním hromadného ničení a zdravotnictví.

V Praze a Vyškově jednali ředitelé pro obrannou politiku ministerstev obrany ČR a Velké Británie
Foto: mocr.cz
Popisek: Budova Ministerstva obrany ČR

Ředitelé pro obrannou politiku ministerstev obrany ČR a Velké Británie kromě toho hovořili rovněž o nutnosti propojení existujících bilaterálních a aliančních iniciativ při budování schopností, zvyšování interoperability a ujištění východních členů Aliance.

Česká strana zároveň ocenila britský záměr geograficky i tematicky více přizpůsobit Britský vojenský poradní a výcvikový tým (BMATT), který působí při vyškovském Velitelství výcviku – Vojenské akademii od roku 2000, aktuálním bezpečnostním hrozbám z východu v souladu s aliančními aktivitami na ujištění východních spojenců.

Hlavním úkolem BMATT je asistence při rozvoji profesionálních armád a profesionálního sboru praporčíků a rotmistrů. Kurzů se účastní nižší velitelský sbor ze zemí Severoatlantické aliance, Evropské unie a těch, které jsou zapojeny do Programu Partnerství pro mír (PfP). Před dvěma týdny byla v Praze podepsána změna memoranda, díky níž se kurzů budou moci účastnit také civilní osoby. Vláda ČR v loňském roce prodloužila působení BMATT na českém území do roku 2020. Doposud bylo v BMATT vycvičeno 6 600 studentů.

Na závěr jednání se Jan Jireš a Nick Gurr dohodli na záměru uspořádat bilaterální jednání ministrů obrany v rámci červnového zasedání ministrů obrany zemí NATO.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: Tisková zpráva

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Najděte si vysněnou práci již na vysoké škole. Univerzita Karlova pořádá veletrh pracovních příležitostí

9:45 Najděte si vysněnou práci již na vysoké škole. Univerzita Karlova pořádá veletrh pracovních příležitostí

Univerzita Karlova pořádá 28. listopadu 2017 pro všechny zájemce o zaměstnání veletrh pracovních pří…