Zástupci HK ČR jednali historicky poprvé se svými protějšky z Bhútánu

12.11.2013 13:07

Podnikatelská delegace vedená Hospodářskou komorou České republiky (HK ČR) doprovázející ministra zahraničních věcí ČR Jana Kohouta se historicky poprvé sešla s Hospodářskou komorou Bhútánu. Právě Bhútánské království totiž bylo poslední zastávkou doprovodné podnikatelské mise po zemích jihovýchodní Asie.

Zástupci HK ČR jednali historicky poprvé se svými protějšky z Bhútánu
Foto: Archiv
Popisek: Hospodářská komora - logo

„Bhútánské království nás přijalo velice vřele,“ sdělil Petr Kužel, prezident HK ČR a vedoucí delegace podnikatelů. „Předmětem naší diskuze se zástupci Hospodářské komory Bhútánu byly především možnosti obchodu a investic. Diskutována byla i oblast energetiky, životního prostředí či vodohospodářství. Jednali jsme dokonce i o budoucím vzájemném propojení obou komor,“ dodal Kužel. V závěru setkání hospodářských komor se navíc uskutečnilo Česko-bhútánské fórum, na kterém měli zástupci českých podniků možnost prezentovat své výrobky a služby před svými bhútánskými protějšky a došlo i na bilaterální jednání.

V průběhu návštěvy Bhútánu se představitelé HK ČR společně s podnikatelskou delegací setkali v rámci dalších jednání rovněž s představiteli Singye Group a vedením společnosti Tashi Group, což jsou dvě největší obchodní korporace království. Tato jednání byla vedena především o možné vzájemné obchodní spolupráci, cestovním ruchu, či investicích.

Jedno z přímých obchodních jednání v Bhútánu vedl mimo jiné i Jaroslav Hubáček ze společnosti FANS a.s.. ,,Domnívám se, že nejen naši podnikatelé mají velmi zkreslené nebo zcela žádné povědomí o Bhútánu. I my jsme byli velmi překvapeni a rádi, že největší bhútánská společnost Tashi Group byla díky Hospodářské komoře České republiky a velvyslanectví v Indii připravena na jednání s námi. Tashi Group dokonce projevila zájem o to, abychom provedli modernizace jejích chladících věží ve dvou metalurgických závodech situovaných v jižním Bhútánu,“ komentoval Hubáček.

Jitka Čiháková, ředitelka developerské společnosti Prague Investments Corporation dodala: „V průběhu podnikatelské mise jsme se zajímali o investiční příležitosti zejména na Srí Lance, ale i zde v Bhútánu. Podařilo se nám navázat kontakty s konkrétními firmami a získat řadu poznatků o specifikách podnikání v obou těchto zemích. Zvláště v Bhútánu vidíme budoucí potenciál pro naši firmu v oblasti ekologie a investic do hotelového průmyslu, a to jako součásti rozvíjejícího se cestovního ruchu.“  

Důležitou součástí programu v Bhútánu bylo rovněž přijetí části delegace vedené ministrem zahraničních věcí ČR Janem Kohoutem u krále Bhutánu, J.K.V.  Jigme Khesar Namgyel Wangchucka. Přijetí se zúčastnil prezident HK ČR Petr Kužel, velvyslanec Miloslav Stašek, náměstek ministra životního prostředí Tomáš Tesař a senátor Jozef Regec.

Král se velmi zajímal o možnosti propojení obchodních příležitostí. V rámci oficiálního přijetí však byl rovněž zmiňován rozvoj cestovního ruchu, který s sebou přináší nejen investice, ale i poznání a vzdělání. Další součástí protokolu bylo přijetí u Královny matky, která navštívila Českou republiku v loňském roce a velice intenzivně se zajímá o dění a rozvoj České republiky včetně propojení obou zemí.  

„Vrátili jsme se z podnikatelské mise do tří zemí, a to Srí Lanky, Indie a Bhútánu a z této pracovní cesty vezeme mnoho podnikatelských příležitostí zpět do České republiky. Jsem rád, že právě HK ČR společně s MZV ČR, MPO ČR a Velvyslanectvím České republiky v Dillí připravili podnikatelům nabídku s informacemi o navštívených teritoriích a program, který jim umožnil naplnit a rozpracovat své záměry,“ uzavřel prezident HK ČR Kužel.

Hospodářská komora České republiky zastupuje podnikatelskou veřejnost na základě zákona č. 301/1992 Sb. o Hospodářské komoře ČR a Agrární komoře ČR. Hlavním posláním Hospodářské komory ČR je vytvářet příležitosti pro podnikání, prosazovat a podporovat opatření, která přispívají k rozvoji podnikání v ČR a tím i k celkové ekonomické stabilitě státu. Hospodářská komora České republiky je povinným připomínkovým místem podnikatelské legislativy a chrání zájmy svých členů sdružujících se prostřednictvím sítě regionálních komor a začleněných živnostenských společenstev.  HK ČR sdružuje téměř 14 000 členů (fyzických i právnických osob podnikajících v ČR) organizovaných v 61 regionálních komorách a 86 oborových asociacích HK ČR. Více na www.komora.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: komora.cz

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

20:48 Vězeňská služba: Pietní vzpomínka k výročí Pražského povstání

V rámci oslav výročí Pražského povstání se dnes konal vzpomínkový pietní akt na místě bývalého nacis…