Jurásková přesvědčuje Nečase: Vyšší platy chci i pro sestry

31.01.2011 15:01

Ač se na první pohled zdálo, že je díky dvoumiliardové finanční injekci šéfa zdravotnictví Leoše Hegera (TOP 09) krize v resortu zažehnána, opak je pravdou. Stejně jako lékaři totiž chtějí přidat i sestry.

Jurásková přesvědčuje Nečase: Vyšší platy chci i pro sestry

Dvě miliardy, které slíbil resort zdravotnictví nemocnicím, mají jít výhradně na platy lékařů. Tento záměr se ale nelíbí zdravotním sestrám. Řada z nich se bouří a žádá také lepší finanční i obecn pracovní podmínky.

Sledujeme téma EXODUS LÉKAŘŮ

Šéfka  České asociace sester (ČAS) a exministryně zdravotnictví Dana Jurásková o jejich požadavcích jedná s premiérem Petrem Nečasem a v úterý chce jednat s ministrem zdravotnictví Leošem Hegerem.

Engel: Sestry musí počkat

Podle šéfa lékařských odborů Martina Engela se k akci Děkujeme, odcházíme sestry nepřipojily, a tak musejí počkat se zvýšením platů až na reformu. Nečas nesouhlasí s tím, aby peníze šly jen lékařům, Heger nechává rozhodnutí na ředitelích nemocnic s tím, že by přednostně měli přidat lékařům. V Česku je zhruba 80 tisíc sester, z nich 15 tisíc je v asociaci.

Proti oficiální politice ČAS se postavila skupina sester s názvem "Jsem zdravotní sestra a akci Děkujeme, odcházíme plně podporuji". Sbírá podpisy na podporu požadavků lékařských odborů, a to nejen platových, ale i na reformní kroky. Dnes dopoledne bylo pod peticí 8349 podpisů. Iniciativa vznikla 21. ledna po mimořádném sněmu asociace, který vyhlásil, že akci lékařů nepodpoří a k výpovědím sestry vyzývat nebude. Záleží prý na zvážení každé sestry, zda výpověď chce dát.

Další dopis politikům

Skupina v otevřeném dopise veřejnosti, který zaslala Nečasovi, Hegerovi a předsedům Poslanecké sněmovny a Senátu Miroslavě Němcové a Milanu Štěchovi, informuje, že za pár dní od svého vzniku má již 800 členů. Petici uzavře 10. února, pak ji předá Hegerovi i celé vládě.

"Nemůžeme říci, že by naše skupina nebyla ráda za navýšení platů všech zdravotníků, ale momentálně jde zejména o lékaře. Prioritní je v tuto chvíli zachování dostupnosti péče, stažení výpovědí lékařů a jejich návrat zpět, a tudíž musí být vyhověno hlavně jejich požadavkům," uvádí se v otevřeném dopise.

Podobný list poslala zástupcům vlády a zdravotnictví v minulém týdnu již řada známých osobností. Za požadavky lékařů se v něm postavil třeba kněz Tomáš Halík nebo herci Jiří Suchý či Pavel Zedníček.

Více čtěte:

Odborářka v obavách: Aby se lékaři se sestrami nepustili do sebe
Lékaři nejsou pokrývači, snad vědí, co je to dát výpověď, říká specialistka
Pozdě, pane Engele. Lékaři zjistili, že výpovědi platí
Heger dává lékařům 2 miliardy. Tím je však neukonejší

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jas

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

8:44 Tisíce Kč jen za procházku. Chorvati v létě pořádně přitlačí

Chystáte se letos v létě do Chorvatska? Pak si připravte nemalý finanční obnos i v případě, že budet…