Důležité přiznání: Západu došly síly, a to ho to nejhorší ještě čeká. Těží z toho Putin

21.07.2016 11:17

Západní svět se podle viceprezidenta amerického think-tanku Center for European Policy Analysis (CEPA) Edwarda Lucase nachází v hluboké krizi. Stávající systém z jeho pohledu není schopen čelit výzvám, které současnost přináší. Optimální řešení se nachází v nedohlednu a těží z toho prý zejména Rusko.

 Důležité přiznání: Západu došly síly, a to ho to nejhorší ještě čeká. Těží z toho Putin
Foto: kremlin.ru, tan
Popisek: Vladimir Vladimirovič Putin, prezident Ruské federace

Anketa

Kterou tiskovinu nejčastěji kupujete (či odebíráte v rámci předplatného)?

0%
0%
9%
6%
hlasovalo: 8415 lidí

Konkrétně zmiňuje brexit, nejnovější teroristický útok ve Francii, nezdařený pokus o puč v Turecku a rasové násilí ve Spojených státech. Dále Lucas poukazuje na zhroucení bankovního systému v Itálii, nebezpečnou konfrontaci v Jihočínském moři, pokračující migrační krizi a z jeho pohledu také negativní vyhlídky související s možným zvolením Donalda Trumpa americkým prezidentem. „Netvrdím, že za některou z těchto událostí stojí Vladimir Putin, ale zcela jistě z nich Rusko profituje,“ konstatuje Lucas.

Podle Lucasova názoru není rozhodně namístě se chlácholit tím, že vše je vlastně v pořádku a západní hodnoty, demokracie a kapitalismus vytvářejí ideální mix ekonomických a politických opatření. „Ve skutečnosti je situace přesně opačná. Stávající systém nefunguje a věci dávno nabírají špatný směr. Otázkou tedy zůstává, jak se s tím vším vypořádat. Západní systém v podstatě slouží jako prostředek pro řešení sporů mírovou cestou a ve spravedlivých demokratických volbách. Nicméně základy tohoto systému jsou pod tlakem.“

Celý text v angličtině máte k dispozici ZDE.

„Nedokážeme se vypořádat s masovou migrací ani terorismem. Neumíme čelit politikům, jakým je například turecký vůdce Recep Erdogan, který využívá svůj demokratický mandát k rozdrcení opozice. Naše ekonomiky odvádějí při rozdělování plodů naší prosperity velmi špatnou práci. Žádný z těchto problémů však neznamená, že bychom se měli vydat ruskou cestou a aplikovat při jejich řešení „putinismus“. Přijetí přístupu uplatňovaného v Rusku prezidentem Putinem v oblasti ekonomiky a politiky by považoval Lucas za zvrácené a pro stávající západní systém nefunkční opatření.

„Ve víru posledních událostí se však Putinovi naskýtají nové příležitosti. Tváří v tvář aktuálním krizovým událostem možná dostaneme chuť jednat s ním v záležitostech, které se nejeví příliš podstatnými. Co by se ale stalo, kdyby například Bělorusko s podporou Ruska vyvolalo ještě toto léto po nějakém obskurním problému souvisejícím s hranicemi konflikt s Lotyšskem a Litvou? Něco takového by znamenalo pro celé NATO skutečně existenciální výzvu. Byly by si toho však vědomy také všechny zbývající členské státy Severoatlantické aliance?“

„I kdyby se naši političtí činitelé rozhodli tyto problémy vnímat vážně, dokázali by o svých postojích přesvědčit i voliče v jednotlivých zemích? Důvěra veřejnosti v politické elity dostala vážné trhliny na začátku finanční krize v roce 2008. Dost na tom, že si lidé o politicích myslí, že se starají jen sami o sebe a jsou odtrženi od reality. Zdá se také, že jsou naprosto nekompetentní. Nejsou schopni nám zajistit bezpečí a nezvládají ani ekonomiku. Proč bychom jim měli věřit, když nám tvrdí, že čelíme existenční hrozbě? Stručně řečeno, Západ se nachází na konci svých sil ještě před tím, než došlo ke skutečné bouři,“ uzavírá Lucas.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pro

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…