„Václav Havel“ stojí 36 tisíc Kč. A kdo už zaplatil?

14.07.2015 8:21

Jméno Václav Havel stojí třicet tisíc korun a DPH navrch. Informují o tom Lidové noviny, přičemž to dokládají na příkladu laviček Václava Havla. Využití jména slavné osobnosti je svého druhu reklama, za kterou je správné zaplatit. Ožehavou otázkou je kolik? O zmíněných třicet tisíc za lavičky se dělí Knihovna Václava Havla a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

„Václav Havel“ stojí 36 tisíc Kč. A kdo už zaplatil?
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

„Zaplatili jsme poplatek 30 tisíc korun plus daň z přidané hodnoty,“ prozradil mluvčí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. S DPH to dělá 36 300. Tvůrce laviček Václava Havla prý trval na tom, aby část peněz dostávala i Knihovna Václava Havla. A ačkoli je zpoplatnění slavného jména pochopitelné s ohledem na jeho reklamní využití, otázka výše poplatků je poměrně citlivá.

Vedení Nadace VIZE 97 zasedne k jednacímu stolu s pracovníky ministerstva zahraničí, protože nastal problém při pojmenování jednoho náměstí po Václavu Havlovi v izraelské Haifě. Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová za pojmenování poděkovala českému velvyslanci v Izraeli Ivo Schwarzovi. Byl však poněkud překvapen, když na ambasádu dorazil dopis od Nadace VIZE 97 požadující zaplacení poplatku ve výši jednoho tisíce eur. A to se Schwarzovi nelíbí. „Ambasáda nemá poplatek jak uhradit a myslím si, že jde o uznání pocty, ne o komerční produkt,“ vyjádřil se.

Podle ředitele Nadace VIZE 97 Vangelise Zingopise ale poplatek představuje pro neziskovou organizaci jednu z mála možností, jak získat peníze a platit z nich např. kancelář Václava Havla ve Schwarzenbergském paláci. Za zmínku ovšem také stojí, že Letiště Václava Havla bylo přejmenováno zadarmo, 30 tisíc korun nikdo nedostal.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…