„Václav Havel“ stojí 36 tisíc Kč. A kdo už zaplatil?

14. 7. 2015 8:21

Jméno Václav Havel stojí třicet tisíc korun a DPH navrch. Informují o tom Lidové noviny, přičemž to dokládají na příkladu laviček Václava Havla. Využití jména slavné osobnosti je svého druhu reklama, za kterou je správné zaplatit. Ožehavou otázkou je kolik? O zmíněných třicet tisíc za lavičky se dělí Knihovna Václava Havla a Nadace Dagmar a Václava Havlových VIZE 97.

„Václav Havel“ stojí 36 tisíc Kč. A kdo už zaplatil?
Foto: Martin Šťastný
Popisek: Bývalý prezident Václav Havel

„Zaplatili jsme poplatek 30 tisíc korun plus daň z přidané hodnoty,“ prozradil mluvčí Jihočeské univerzity v Českých Budějovicích. S DPH to dělá 36 300. Tvůrce laviček Václava Havla prý trval na tom, aby část peněz dostávala i Knihovna Václava Havla. A ačkoli je zpoplatnění slavného jména pochopitelné s ohledem na jeho reklamní využití, otázka výše poplatků je poměrně citlivá.

Vedení Nadace VIZE 97 zasedne k jednacímu stolu s pracovníky ministerstva zahraničí, protože nastal problém při pojmenování jednoho náměstí po Václavu Havlovi v izraelské Haifě. Vdova po prezidentovi Dagmar Havlová za pojmenování poděkovala českému velvyslanci v Izraeli Ivo Schwarzovi. Byl však poněkud překvapen, když na ambasádu dorazil dopis od Nadace VIZE 97 požadující zaplacení poplatku ve výši jednoho tisíce eur. A to se Schwarzovi nelíbí. „Ambasáda nemá poplatek jak uhradit a myslím si, že jde o uznání pocty, ne o komerční produkt,“ vyjádřil se.

Podle ředitele Nadace VIZE 97 Vangelise Zingopise ale poplatek představuje pro neziskovou organizaci jednu z mála možností, jak získat peníze a platit z nich např. kancelář Václava Havla ve Schwarzenbergském paláci. Za zmínku ovšem také stojí, že Letiště Václava Havla bylo přejmenováno zadarmo, 30 tisíc korun nikdo nedostal.

Jste politik? Zveřejněte bez redakčních úprav vše, co chcete. Zaregistrujte se ZDE.
Jste čtenář a chcete komunikovat se svými zastupiteli? Zaregistrujte se ZDE.

autor: mp

Bety.cz - magazín nejen pro mámy - horoskopy, recepty, diskuse, soutěže

reklama
Tento článek je již staršího data a diskuse k němu byla uzavřena. Děkujeme za pochopení.

Další články z rubriky

Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

4:41 Pavel Novotný: Zemanovi jdou z pusy hovna, ať už jde do prdele. Okamuru volí mentálové a mrzáci. Tupá hovada a telata, to jsou voliči Babiše. Ne každý je bystrý jako já

Pořádně naloženo dostali od bulvárního novináře, podnikatele a profesionálního hráče pokeru Pavla No…