„Zemanův budoucí guvernér“ Rusnok promluvil o bankách. Nemusíme prý mít strach

15.01.2016 13:37

Závazek dodržovat kurz nejméně na hodnotě 27 korun za euro bude centrální banka dodržovat nejméně do poloviny letošního roku, přicházející data o inflaci ale svědčí o tom, že ČNB své měnové intervence ukončí spíše později. A je možné, že od nich bude ustupovat „stupňovitě“. V rozhovoru pro dnešní Lidové noviny to prohlásil ekonom Jiří Rusnok, o kterém se všeobecně soudí, že jej prezident letos jmenuje guvernérem České národní banky.

„Zemanův budoucí guvernér“ Rusnok promluvil o bankách. Nemusíme prý mít strach
Foto: Petr Kupka
Popisek: Jiří Rusnok při besedě se studenty VŠB-TU Ostrava

Na otázku, jaké jsou přesně scénáře opuštění kurzového závazku a zda je možné, že by se kurzový závazek postupně posouval na nižší hodnoty, Rusnok odpověděl: „To bych určitě nevyloučil. Dovedu si skutečně představit i variantu, že by se ten závazek nějakým způsobem stupňovitě opouštěl.“

V současnosti prý ale nepreferuje žádnou variantu. „Okolnosti nás můžou přivést k různým úvahám,“ řekl neurčitě. Nicméně potvrdil, že bere vážně slib, že kurzový závazek ČNB neukončí dříve než v polovině tohoto roku. „Ale přicházející data zejména o inflaci nás spíše přesvědčují o tom, že to budeme muset udělat ještě o něco později,“ podotkl.

Úrokové sazby zůstanou nízké i během hospodářského růstu

Řeč přišla i na to, jak se budou vyvíjet úrokové sazby, které jsou již delší dobu poměrně nízké. Podle Rusnoka vše nasvědčuje tomu, že zůstanou nízké i v období hospodářského růstu. „Peněz je v zásadě přebytek, poptávka po nich je nižší než nabídka. Cena je tedy nízká,“ vysvětlil Rusnok svůj názor.

Díky nízkým sazbám si může půjčit daleko víc lidí než v minulosti, přesto riziko vzniku různých bublin Rusnok nevidí. „Testujeme banky, pojišťovny i některé další finanční instituce. Zkoumáme zvláště takzvané obezřetnostní parametry, ale i jejich celkovou stabilitu. Zatím nevidíme žádné větší ohrožení. A to, že si může půjčit víc lidí, je podle mého názoru dobře. My jsme rozhodně netrpěli nějakým přehřátým úvěrovým trhem a netrpíme jím ani teď,“ ozřejmil důvod svého optimismu v této oblasti.

Rozdělovat kapitál podle národnosti je špatné

V Polsku a Maďarsku se podle listu nyní hodně mluví také o posilování státních a národních retailových bank, tedy bank určených široké veřejnosti. Na otázku, jak vnímá tento vývoj, Rusnok odpověděl, že je důležité to přinejmenším sledovat a studovat. „My jsme v tomto ohledu mnohem šťastnější země, není zde žádný fatální odpor k zahraničním vlastníkům. To je dáno bankovní krizí v devadesátých letech, kterou způsobili čeští vlastníci. Od té doby tuzemské banky fungují dobře. V Polsku a Maďarsku ale lidé takové krizové období nezažili, byly tam jen dílčí problémy,“ vysvětlil důvody rozdílné situace u nás a ve zmíněných zemích. Podle něj v celé věci hraje určitě svou roli i politika, která je v těchto zemích více národovecká. „Rozdělovat kapitál podle národnosti je ale špatné. Měli bychom být otevřenou zemí, která se chová ke všem stejně,“ myslí si.

V Polsku a Maďarsku také zavedli nové bankovní daně. Podle Rusnoka ale obecně platí, že zavádět diferencované daně pro různé sektory, s výjimkou spotřební daně, není zdravé. Výsledkem je totiž nerovné postavení různých odvětví.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Ing. Petr Bendl byl položen dotaz

Pomoc zemědělcům

Dobrý den, jste pro pomoc zemědělcům kvůli nepřízni počasí? Já to narovinu nechápu. Proč se pořád zemědělci tak podporují? Netvrdím, že to mají lehké, ale kdo to má dnes snadné? A podporují se snad jiná odvětví, protože se jim nedaří? Neměli by se zemědělci na takovou situaci připravit a třeba nějak...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

18:15 2005. Magda Vášáryová zažila trapas. Prostě nevěděla

Povolební vyjádření herečky a diplomatky Magdy Vášáryové o tom, že vítěznou stranu Směr-SD volila i …