S těžbou uhlí v Beskydech se nepočítá, slíbil ministr starostům

07.02.2011 19:55

Plánovaná a aktualizovaná Státní energetické koncepce (SEK) pravděpodobně nebude počítat s těžbou uhlí či plynu v Dole Frenštát v Beskydech.

S těžbou uhlí v Beskydech se nepočítá, slíbil ministr starostům

Se zástupci dotčených obcí a občanských iniciativ o tom dnes na jednání v Praze hovořil ministr průmyslu a obchodu Martin Kocourek. Ten koncepci nyní připravuje a vlády by o ní měla jednat v polovině roku.

"Pan ministr nám slíbil, že Důl Frenštát nebude v energetické koncepci státu vůbec zmíněn. Pokud ano, tak jen v souvislosti s jeho existencí. Ne s potřebou ložisko vytěžit," řekl ČTK po jednání starosta Trojanovic Jiří Novotný. Ten se setkání s ministrem účastnil společně s dalšími zástupci obcí a občanských sdružení.

V nejbližších 30 letech nic

Podle Kocourka je jen obtížně představitelné, že by Důl Frenštát byl zahrnut v rámci zpracovávané aktualizace SEK. "Především ve smyslu zvyšování podílu těžby černého uhlí oproti stávajícímu stavu. SEK totiž nehovoří o jednotlivých lokalitách, v nichž se má nebo nemá konkrétní energetická surovina těžit, ale v podstatě určuje výhled skladby energetického mixu s ohledem na dostupnost surovin, životní prostředí, energetickou bezpečnost," řekl mluvčí ministerstva Pavel Vlček.

Podle něj Aktualizace SEK v roce 2011 bude počítat s horizontem zhruba 30 let. "V němž podle slov ministra Kocourka na dnešní schůzce nic nenasvědčuje tomu, že by v předmětném období byla těžba zásob na ložisku Frenštát aktuální," dodal.

OKD mlčí

Mluvčí OKD Vladislav Sobol se k dnešnímu jednání nechtěl vyjadřovat. "Neznáme obsah a ani žádné konkrétní výstupy. Proto nebudeme nic komentovat," řekl.

Důl Frenštát se pod Beskydami budoval v 80. letech minulého století, poté byl zakonzervován. OKD již několik let neúspěšně usiluje o povolení k průzkumné ražbě, která má prozkoumat množství zásob uhlí a plynu pod Beskydami. Následně by firma zvážila těžbu plynu; uhlí podle svého prohlášení dobývat nechce. Obyvatelé beskydských obcí však společnosti nevěří a obávají se toho, že nakonec začne těžit uhlí, a zničí tím beskydskou přírodu.

100 milionů tun

Zásoby pod Frenštátem se odhadují na více než 100 milionů tun dobře koksovatelného uhlí, OKD přitom nyní těží ve svých pěti dolech ročně kolem 13,5 tun uhlí. Právě bohaté naleziště pod Beskydami bylo podle kuloárových informací jedním z hlavních motivů vstupu zahraničních investorů v čele s finančníkem Zdeňkem Bakalou do OKD. Vedení společnosti ale svůj zájem o těžbu ve Frenštátě oficiálně popírá, usiluje pouze o těžbu plynu.

Podle starosty Trojanovic ale nelze obě ložiska od sebe oddělit. "Jsou to spojené nádoby. Máme informace, že těžba plynu není pro OKD ekonomicky zajímavá. Není ho tam tolik, aby se to vyplatilo. Těžit plyn chtějí jen kvůli odplynění zásob uhlí," tvrdí Novotný.

Související:

Mostecké uhlí nezasypalo jen Grosse. Odejít má i Dolejš

Obavy v pohraničí. Polské uhlí v českých kamnech zamoří ovzduší

Ministerstvo kývlo Bakalovi na pokračování těžby uhlí

Foto: expol.cz

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jac, čtk

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

8:00 „Hnus. Ani pes je nesežral.“ Češi si všimli, kdo zkazil piškoty. Jurečka to tehdy přikryl

„Hnus.“ „Odporná chuť i konzistence.“ „Nedá se to žrát.“ – Těmito slovy hodnotí lidé v několika posl…