V Brdech možná vznikne CHKO. Ještě ale před odchodem vojáků

11.08.2011 21:33

Ministr obrany Alexandr Vondra oznámil, že v Brdech bude vyhlášeno chráněné území ještě před tím, než odsud odejde armáda. Území pak bude dost možná větší, než je současná plocha újezdu, zahrnovat pak bude i vedlejší přírodní rezervace.

V Brdech možná vznikne CHKO. Ještě ale před odchodem vojáků

Po jednání se starosty v Jincích na Příbramsku Alexandr Vondra prohlásil, že by v Brdech rád vyhlásil chráněné území. K jeho slovům se přidal i ministr životního prostředí Tomáš Chalupa s tím, že by nejlepší formou ochrany byla podle něj chráněná krajinná oblast (CHKO).

Ministerstvo obrany už na jaře ohlásilo, že armáda opustí málo využívaný prostor Brd do roku 2015. Zůstat by zde měla jen dělostřelecká posádka. To se však starostům nezamlouvá, bojí se totiž poničení přírody či zdrojů pitné vody. Také je údajně možné, že se v Brdech začne překotně stavět.

Související: Zrušením Vojenského újezdu Brdy chtějí obce zbohatnout

Vondra ale dnes zástupce obcí ujistil, že po odchodu vojáků se oblast uchrání před drancováním. "Myslím, že budeme chtít zvolit cestu, kdy bychom ten příslušný stupeň (ochrany) vyhlásili - zase je to otázkou dvou až tří let - ještě dříve, než armáda úplně ten vojenský újezd opustí," uklidňoval Vondra.

"My jsme se domluvili s panem ministrem Vondrou, že chceme, aby tyto činnosti běžely paralelně - aby v souvislosti s rušením vojenského újezdu už rovnou probíhaly přípravy na vyhlášení příslušného stupně ochrany," ujišťoval zase ministr Chalupa.

CHKO ale zasáhne do činnosti občanů

Dokud se ale nenajde shoda se starosty, nejsou podle něj úvahy o jakémkoliv stupni ochrany možné. Chalupa v této souvislosti upozornil na to, že některé ochranné podmínky CHKO mohou zasáhnout do života obcí. Na území CHKO třeba není možné tábořit nebo v zimě solit vozovky. "Ta debata se starosty bude pokračovat. Zatím mám pocit, že to je verze, která se jim líbí," uvedl.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…