Vzniknou obchody pro chudé. Odboráři: Jak hluboko jsme klesli?

24.08.2011 6:12

Odboráři zrovna nevítají „obchody pro chudé“, které chce zřídit arcidiecézní charita. Sice uznávají, že jako nápad to může sociálně slabším lidem pomoci, ovšem ptá se, kam to česká společnost dospěla, když se musí zřizovat takové obchody.

Vzniknou obchody pro chudé. Odboráři: Jak hluboko jsme klesli?

„Dvacet let poté, co zvítězila ,,pravda a láska nad lží a nenávistí", si musíme zvykat na to, s čím většina občanů cinkajících klíči na Václavském náměstí ani ve snu nepočítala. A to, že přijde čas bezdomovců a žebráků. Že dvě třetiny obyvatel bude žít doslova od výplaty k výplatě," stěžuje si Českomoravská konfederace odborových svazů (ČMKOS) na svém webu.

Odborům vadí i samotné rozdělení v současné společnosti, na „bohaté a chudé". „Máme tedy tleskat snaze charity zavést síť obchodů pro chudé, nebo máme v pohoršení, jak hluboko jsme klesli, pozvednout obočí, jak činívá prezident republiky Václav Klaus, když mu něco nevoní?" naváží se ČMKOS i do prezidenta Klause.

Související: Starý chléb za pět korun, máslo za deset. Síť obchodů pro chudé

V obchodech, které chce charita zřídit, by byly produkty, které byly vyřazeny z běžného prodeje. Například kvůli tiskové chybě na obalu nebo blížícímu se konci doby trvanlivosti. Inspirace pochází z Rakouska, kde sociálně potřební nakupují ve speciálních obchodech až o 70 procent laciněji. Mezi zákazníky je však většina nepracujících přistěhovalců.

„Otázka zní, jak budou stanovena kritéria sociální potřebnosti, a zda při české vynalézavosti nebude tento jistě bohulibý plán zneužíván třeba pěstiteli králíků, pro které je tvrdý chleba či staré rohlíky důležitou složkou krmení," ptá se na závěr ČMKOS, zda se takový systém nebude naopak zneužívat.

Čtěte více:

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…