Bouřlivé jednání na Praze 7 navštívil primátor Svoboda. Nakonec mu všichni děkovali

28.02.2012 14:42

REPORTÁŽ V pondělí bylo v Praze 7 očekáváno velmi ostré jednání zastupitelstva. Na pořadu byl zařazen podle názoru mnohých občanů extrémně nevýhodný prodej parcely nad Parkhotelem, takzvaného Holešovického trojúhelníku a také právní posudky na žádost 12 procent občanů Prahy 7 o referendum o nové radnici.

Bouřlivé jednání na Praze 7 navštívil primátor Svoboda. Nakonec mu všichni děkovali
Foto: Hans Štembera
Popisek: Bohuslav Svoboda, primátor hlavního města Prahy

Na začátku jednání vystoupil jménem Svazu osvobozených politických vězňů a jménem České rady pro oběti nacismu předseda obou organizací Oldřich Stránský. Promluvil k zamýšlenému prodeji parcely nad Parkhotelem, kde bylo za nacistické okupace shromaždiště desetitisíců židovských obyvatel Prahy před jejich transportem do Terezína a na smrt.

Zastupitelstvu připomněl, že "dnes nesmíme zde v Holešovicích ztratit příležitost postavit památník, který bude na věčnost připomínat hrůzu minulosti". Svou řeč zakončil slovy: "Je smutné, že důstojný památník obětem nacismu ani po 70 letech stále neexistuje".          

Za rozjitřené atmosféry nakonec předkladatel návrhu na prodej pozemku, místostarosta Tomáš Kaštovský, svůj návrh stáhl, což doprovodili přítomní občané dlouhotrvajícím potleskem.

Až do příchodu pražského primátora Bohuslava Svobody panovala bojovná nálada. Koalice ODS a ČSSD v čele se starostou Markem Ječménkem si nechala zpracovat právní posudky na žádost občanů o referendum, kterou podepsalo přes 3 880 občanů Prahy 7, tedy zmíněných 12 procent.

Primátore, díky...

Při diskusi o posudcích přišel na jednání primátor Bohuslav Svoboda. Jeho příchod změnil atmosféru v sále. Najednou se podle účastníků začala otevírat možnost spolupráce mezi koalicí a mezi přípravným výborem pro referendum.

To se vymezuje proti předraženým projektům na novou radnici. "Jsou dva možné scénáře, konfrontační a kooperativní. Buďto referendum zastupitelstvo odmítne vyhlásit s odkazem na nějaký posudek a bude následovat soud se všemi doprovodnými předběžnými opatřeními, nebo dojde k jednání, na jehož konci bude splnění požadavků referenda, které podepsalo 12 procent obyvatel Prahy 7," řekl na jednání iniciátor a zmocněnec přípravného výboru referenda Jan Čižinský (předseda KDU-ČSL v Praze 7) a dodal: "přípravný výbor referenda dává přednost jednání, ale nemůže slevit z tak široce podpořených požadavků".

Přítomní představitelé přípravného výboru pak poděkovali pražskému primátorovi za to, že přišel, protože jeho přítomnost vzbudila v občanech naději na příznivé řešení celé situace okolo nové radnice Prahy 7 i okolo "Holešovického trojúhelníku".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Tomáš A. Nový

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …