Morálku s financemi nemíchejte, prohlásil bankéř v Hyde Parku

03.05.2012 21:19

Hostem pořadu Hyde Park na ČT24 byl investiční bankéř Ondřej Jonáš. Vysvětloval problematiku státních dluhopisů a pochválil za jejich vydávání vládu. Mluvil také o nízké finanční gramotnosti Čechů.

Morálku s financemi nemíchejte, prohlásil bankéř v Hyde Parku
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Ministr financí Miroslav Kalousek vydává nové dluhopisy, které nabízí občanům. „Jsem velmi rád, že ministerstvo financí přichází s větší aktivitou ke kapitálovému trhu,“ říká Jonáš. „Dluhopisy jsou velice vhodné pro starší lidi,“ doporučil. Jejich výhodu vidí v tom, že nejsou riskantní.

Ve školách se o penězích nemluví

Jonáš sám si státní dluhopisy také koupí. Zdůraznil, že je to ideální investice před důchodem. „Stát ale může vydávat dluhopisy, aniž by se zadlužoval. Je to jeho povinnost, musí udržovat kapitálový trh,“ vysvětlil ekonom. Hodně dotazů se vztahovalo ke státnímu dluhu. „Státy dluží hlavně svým občanům skrz penzijní fondy a pojišťovny,“ vysvětloval Jonáš.

Velkým problémem je podle Jonáše nízká finanční gramotnost Čechů. Hlavně ve školách se o této problematice mluví málo. „Investovat, to není jen koupit. To umí každý hloupý. Prodat se ziskem ale ne,“ prohlásil. „Peníze jsou zodpovědnost, majetek je zodpovědnost. Každý z nás se musí starat, aby neležely ladem,“ myslí si bankéř.

Pokud jde o privatizaci, která v Česku proběhla, má Jonáš za to, že se opravdu jednalo o privatizaci ve stylu „zhasnout a rozebrat“. „Kolik zákonů potřebujete, aby se řeklo, že krást a okrádat občany je nefér?“ vyvrátil argument, že v 90. letech nebylo dost zákonů, které by problémům zabránily.

Diváci si stěžovali také na velké poplatky, které platí bankám. „Česká spořitelna není charitativní instituce. Jejím posláním je zisk,“ uvedl Jonáš „Plést moralitu s financemi, to je směšné,“ tvrdí. Je podle něj úplně logické, že se bankéři snaží v první řadě vydělat.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: joh

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…