Státní podnik pozmění tendr za dvě miliardy. Původní byl diskriminační

03.06.2012 11:56

Dvě nespokojené společnosti upozornily na to, že státní podnik Diamo připravil výběrové řízení s diskriminačními podmínkami na zakázku v hodnotě 1,9 miliardy korun. Firma pochybení odmítá, ale podmínky tendru změní. Blýská se snad na lepší časy? Případ Diama je jen jedním z řady těch, kde kvůli původně diskriminačním podmínkám výběrového řízení dochází ke změnám.

Státní podnik pozmění tendr za dvě miliardy. Původní byl diskriminační
Foto: Hans Štembera
Popisek: Peníze - ilustrační foto

Státní podnik Diamo připravil veřejnou zakázku na čištění prostor po těžbě a úpravě uranové rudy v severočeském Ralsku a jihočeských Mydlovarech za bezmála dvě miliardy korun tak, že se jí mohla účastnit prakticky jediná firma. Za pozornost stojí, že tak učinil jen pár dnů před tím, než vstoupila v platnost legislativa, která podobnou praxi zakazuje. Na postup státního podniku si však stěžovaly dvě stavební formy a Diamo nakonec podmínky tendru změní. O případu informuje server aktuálně.cz.

Případů přibývá

Firmy, které na případ upozornily, si přály zůstat v anonymitě, jejich aktivita však možná ukazuje na to, že se ledy opravdu začínají hýbat. Státní podnik sice tvrdí, že postupoval v souladu s platnou legislativou, ale námitky firem se rozhodl akceptovat.

„Zadavatel je přesvědčen, že nastavil námitkami napadená kvalifikační kritéria v souladu se zákonem o veřejných zakázkách," odpověděl na stížnosti Tomáš Rychtařík, který v Diamu řídí odštěpný závod Těžba a úprava uranu.

Původně se do soutěže mohly přihlásit pouze firmy, které v uplynulých pěti letech uskutečnili podobné práce alespoň v hodnotě půl miliardy korun. Toto kritérium však splňovalo pouze sdružení firem Energie a Geosan, na což si stěžovaly jiné společnosti

Případ Diama přitom není jedinou kauzou z poslední doby, u které se mají změnit podmínky tendru. Státní podnik SŽDC musel v březnu na popud antimonopolního úřadu zrušit veřejnou zakázku na výstavbu železničního koridoru z Veselí nad Lužnicí do Horusic. I toto výběrové řízení totiž považovali úředníci za diskriminační.

Kvůli tendru na postupnou opravu dálnice D1 pak svůj post pověřeného ředitele ŘSD opustil René Poruba, protože také aplikoval diskriminační podmínky. Zakázka přitom dosahuje objemu 5 miliard korun.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Tomáš Czernin byl položen dotaz

Válka na Ukrajině

Pane senátore, opravdu věříte tomu, že má Ukrajina šanci Rusko porazit, a že ji USA a ostatní budou podporovat do nekonečna? Nechápejte mě špatně, přeji si, aby Ukrajina Rusko porazila, ale myslím, že je to dost nereálná vize. A co mě ještě na vašem komentáři zarazilo je, že v něm vůbec nepíšete o m...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

10:30 Vondrův „majstrštyk“ na hokeji. „Na vlajku se čárat nesmí.“ Naštval všechny

Zdá se, že Alexandr Vondra, lídr koalice SPOLU pro nadcházející Evropské volby, šlápl, obrazně řečen…