Politici musí nést odpovědnost za svá rozhodnutí, zdůraznil generál Pavel

02.07.2012 17:55

Česká armáda by se podle představ nového náčelníka Generálního štábu Petra Pavla měla zaměřit na obranu vlastního státu, ale s obranou vlasti je spojeno i působení v zahraničních misích. Vyjádřil se také k nákupu letounů CASA a k dalšímu propouštění vojáků. Za nákup armádního vybavení musí podle Pavlova názoru nést konečnou odpovědnost politici. V demokratickém státě snad ani nelze jinak.

Politici musí nést odpovědnost za svá rozhodnutí, zdůraznil generál Pavel
Foto: hns
Popisek: Letadlo CASA a Parkanová, koláž

Generál Petr Pavel je novým náčelníkem Generálního štábu Armády České republiky. Jak si představuje budoucnost ozbrojených sil? Půjde spíše o síly pomáhající při povodních nebo expediční sbor? A jak se vyrovná se škrty, které po armádě požaduje vláda? Na tyto otázky odpovídal Pavel v křesle hosta pondělních Dvaceti minut Radiožurnálu na Českém rozhlase 1.

Zahraniční mise souvisí s obranou českého území

„V současné době to hlavní, co armáda dělá, je účast v misích. Mise jsou pro nás v tuto chvíli zdrojem, pro který vojáky cvičíme. Ale do budoucna by to tak určitě být nemělo. Armáda je tady především proto, aby bránila suverenitu vlastního státu, ať už vlastními silami nebo ve spolupráci s ostatními členy Aliance, prohlásil Pavel.

Dodal k tomu, že má vizi české armády jakožto obranné síly s expediční schopností, protože v současných podmínkách můžeme předpokládat, že obrana Česka se může odehrávat i mimo samotné území republiky. Také je třeba mít na paměti, že se bude případná obrana koordinovat v rámci celé aliance, a proto se Česko musí zapojovat do akcí NATO, protože by v budoucnu samo mohlo potřebovat pomoc.

Odpovědnost nesou politici, armáda dává pouze doporučení

Pavlův předchůdce ve funkci Vlastimil Picek nakonec podpořil nákup dnes tolik diskutovaných letounů CASA, přestože podle armády nešlo o ideální stroje. Co by v podobné situaci udělal Pavel?

„Rozhodnutí je na politicích, a pokud by to mělo být jinak, tak bychom snad ani nemohli být v demokratickém státě,“ uvedl generál s poukazem na to, že příslušní politici musí za konkrétní rozhodnutí nést odpovědnost. Armáda je tu pouze od toho, aby před politickým rozhodnutím vyjádřila svůj názor a je na politicích, zda ho budou respektovat.

Za zmínku stojí, že se generál vyjádřil i k případnému prodloužení pronájmu Gripenů. S těmi má podle Pavla armáda dobré zkušenosti. Více se k tomu však nechtěl vyjadřovat, protože jednání mezi českou a švédskou stranou stále probíhají. Je také třeba říci, že svou roli transportních letounů plní i stroje CASA, to v pořadu zaznělo zcela jednoznačně.

Armáda se nevyhne dalšímu propouštění

„Jsme si vědomi toho, že stát v současné situaci nemá dvě procenta na armádu. Ale v této oblasti panuje nesoulad, protože zatímco se úkoly armády téměř nezměnily, tak její rozpočet prakticky klesl na polovinu, prohlásil Pavel a jestliže bude chtít armáda zachovat nějaké prostředky i na investice, nevyhne se dalšímu propouštění. V příštím roce by mohlo jít o několik stovek lidí. Pavel přesto v závěru pořadu ocenil, že zájem občanů o službu v armádě je v podstatě konstantní, protože tu nehrají roli pouze finanční motivy.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjeva o pomoc s …