Rozhlas útočí na kapsy občanů. Hledá nové koncesionáře

24.07.2012 20:29

Český rozhlas získal desetitisíce nových koncesionářů, od nichž bude pravidelně vyžadovat poplatky. Ty se nově platí nejen za rádio, ale například i za televizi s digitálním signálem. Na začátku června rozhlas obeslal zhruba 220 tisíc lidí, aby se přihlásili jako koncesionáři.

Rozhlas útočí na kapsy občanů. Hledá nové koncesionáře
Foto: rozhlas.cz
Popisek: Logo Českého rozhlasu

„V současné chvíli evidujeme již téměř 40 tisíc nových poplatníků a do konce září odhadujeme nárůst nových poplatníků až na 50 tisíc,“ sdělil serveru IDNES.cz data aktuální k 24. červenci mluvčí ČRo Jakub Čížek. Koncesionářský poplatek za rozhlas činí 45 korun.

Šestnáct tisíc z nových sponzorů veřejnoprávního rádia využilo možnosti přihlásit se esemeskou, dalších čtrnáct tisíc se přihlásilo na pobočkách České pošty a asi patnáct set koncesionářů se zaregistrovalo telefonicky.

Jako motivaci pro nové koncesionáře nabízí Český rozhlas amnestii na pokutu za užívání nepřihlášeného přijímače. Pokud zpětně doplatí poplatky až za tři roky, bude jim odpuštěno penále ve výši 5 000 korun.

To jinak hrozí každému, kdo má v domácnosti na černo jakékoliv zařízení pro příjem rozhlasu. „Rozhlasovým přijímačem je vedle běžného rádia též radiobudík, autorádio, mini věž nebo počítač s FM či DVB-T tunerem a stejně tak televizor se set-top-boxem nebo tunerem pro příjem digitálního vysílání DVB-T/S/C nebo programů kabelové televize,“ vysvětluje mluvčí Čížek.

Rozhlas odhalil své neplatiče tím, že si porovnal počty koncesionářů s Českou televizí. Upomínky rozeslal těm neplatičům, kteří platili pouze za televizi. Ostatní prý obdrželi důraznější upozornění. Rozhlasu, stejně jako televizi, v poslední době ubývají počty koncesionářů. Za loňský rok lidé dluží radiostanici na poplatcích přibližně 130 milionů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

12:54 „To bych nikdy neschválil!“ Předvolební zásek. Rakušan potopil kampaň ODS

Do kampaně před evropskými volbami se vložil už i prezident republiky Petr Pavel, jenž uvedl, že ant…