Sociální demokrat Sobotka zkouší brzdit restituce

22.02.2013 11:11

ČSSD považuje zákon o majetkovém vyrovnání s církvemi, který těsně prosadila vláda Petra Nečase v Poslanecké sněmovně i přes jeho zamítnutí Senátem, za nespravedlivý, nákladný a vysoce rizikový pro stát i budoucí roli církví a náboženských společností v české společnosti. Strana to uvádí v prohlášení zaslaném ParlamentnímListům.cz.

Sociální demokrat Sobotka zkouší brzdit restituce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Předseda ČSSD Bohuslav Sobotka si ještě bere slovo

"Vážné pochybnosti o ústavnosti tohoto zákona nyní posoudí Ústavní soud ČR, aby bylo zřejmé, zda je plně v souladu s ústavním pořádkem," uvedl Bohuslav Sobotka. Podle některých právních názorů nemá vláda ústavní zmocnění uzavírat smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi a navíc hrozí reálné nebezpečí, že se zaváže i k tomu, k čemu nebyla ani zákonem zmocněna a co již nepůjde vrátit zpět.

"Proto politické grémium ČSSD vyzývá vládu Petra Nečase, aby až do rozhodnutí Ústavního soudu ČR neuzavírala smlouvy o vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi. Možnost uzavřít tyto smlouvy má vláda až do 1. října 2013, neexistuje tedy žádný objektivní důvod, proč s uzavřením smluv spěchat. Pokud tak vláda učiní, vystavuje se vážnému podezření z účelového obcházení řízení o ústavnosti zákona o majetkovém vyrovnání s církvemi, která jsou vedena před Ústavním soudem," dodal Sobotka.

Smlouvy o majetkovém vypořádání s církvemi a náboženskými společnostmi nepůjde vypovědět, odstoupit od nich ani měnit bez souhlasu obou smluvních stran. Podle ČSSD tak prý hrozí, že vláda poškodí zájmy České republiky a v případě vadně uzavřených smluv bude odpovídat za případnou škodu, která může dosáhnout velkého rozsahu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: tan

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

16:30 Ekonomka Švihlíková: Takhle zadlužené USA ještě nebyly. Řešení? Jedno z nich je válka…

Ekonomka Ilona Švihlíková pronesla šokující informace o americké ekonomice, která pomalu spěje ke ka…