Primátor Budějovic: VV byly založeny na nestandardních formách práce a na klasicky mafiánském základu

29.03.2013 8:37

Podle primátora Českých Budějovic Juraje Thoma (HOPB) je obzvláště mrzuté, že vláda s nejširší podporou poslanecké sněmovny v dvacetileté historii republiky to de facto dopracovala k vládě menšinové. Ministry ale hodnotí individuálně. Jak? Nejen s tím, ale i s dojmy z kauz, kdy byl loni obviněn z trestného činu a letos v lednu naopak našel ve své kanceláři štěnici či s jeho názorem na uplynulý rok a problémy města se svěřil našim stránkám.

Primátor Budějovic: VV byly založeny na nestandardních formách práce a na klasicky mafiánském základu
Foto: Redakce
Popisek: Bývalý primátor Českých Budějovic Juraj Thoma

Souhlasíte s tím, že je Nečasova vláda nejhorší vládou od roku 89? Proč?

Pokud jde o "umělecký dojem", tak téměř ano. Obzvláště mrzuté je, že vláda s nejširší podporou poslanecké sněmovny v dvacetileté historii republiky to de facto dopracovala k vládě menšinové.

Vláda je sice kolektivní orgán, ale tvoří ji ministři, a v tomto ohledu bych hodnotil velmi individuálně. Například ministr průmysl a obchodu Martin Kuba po celou dobu svého působení v Praze jako svou mantru neustále opakuje tři fráze: dostavba Temelína, levnější volání z mobilu, podpora českého exportu. A výsledek? Případnou dostavbu Temelína neustále provázejí pochybnosti o transparentnosti výběru dodavatele této největší investice v českých dějinách, což mě ale s ohledem na to, jaký nepořádek ve veřejných zakázkách pan Kuba zanechal na jihočeském hejtmanství, vlastně vůbec nepřekvapuje. Čtvrtý mobilní operátor nikde a české hospodářství je v historicky nejdelší souvislé recesi. Sečteno a podtrženo skutek utek.

Jiným, pro Jihočechy drásajícím příkladem jsou neustálé personální změny na postu ministra dopravy, což já na rozdíl od premiéra Petra Nečase rozhodně nepovažuji za přednost. České Budějovice jako stotisícové město a Budějovicko jako stošedesátitisícová aglomerace totiž dodnes velmi silně trápí naprosto katastrofální dopravní infrastruktura, tím míním zejména neexistující dálnici D3, a každá změna na pozici ministra dopravy – připomeňme, že od voleb 2010 již čtvrtá! – znamená, že uzavřené dohody ze dne na den neplatí a stále se začíná od nuly. To považuji za naprosto fatální selhání, které ochromuje ekonomický rozvoj celého jihočeského regionu.

Na druhou stranu bych vládě neupíral to, že se jí povedlo realizovat některé, sice kontroverzní, ale potřebné změny v ekonomické a sociální oblasti.

Již delší dobu vyvolává schválení tzv. církevních restitucí u obyvatel rozdílné emoce. Jak se na jejich schválení díváte vy osobně? A jakým způsobem ovlivní navrácení majetku církvi i situaci ve Vašem městě? Měli jste zablokované některé pozemky?

Zastávám tezi, že bylo-li někomu něco ukradeno, má mu to býti vráceno. Jediné, o čem bych trochu polemizoval, je schválená výše náhrad. Vcelku však princip církevních restitucí považuji za správný.

České Budějovice jsou kvůli nevypořádanému církevnímu majetku rozvojově blokovány zejména v jižním okraji svého katastrálního území. Věřím tomu, že schválení církevních restitucí pomůže k rozvoji této části městské aglomerace.

Pokud se zaměříme na město, můžete charakterizovat v krátkosti uplynulý rok?

Městská koalice, kterou tvoří hnutí Občané pro Budějovice, ČSSD a TOP 09, fungovala stabilně, i když ne ve všem jsme se vždy stoprocentně shodli. To ale v případně jakéhokoliv koaličního uspořádání ani není možné.

Jsem přesvědčen, že se nám úspěšně daří naplňovat koaliční program. Vedle investic do rozvoje města je pro mne osobně zásadní prioritou maximální informační otevřenost radnice. Myslím, že jsme byli prvním statutárním městem v republice, které začalo zveřejňovat všechny své smlouvy, nevládní organizace nás chválí i za transparentní dotační řízení či otevřené rozhodování orgánů města.

Jaké jsou aktuální problémy, které sužují obyvatele města? A jak se je snažíte řešit?

Znovu musím zmínit dálnici D3, která je pro město životně důležitá. Její absence pro nás znamená nejen chybějící nadregionální a evropskou dopravní infrastrukturu, ale způsobuje i problémy ve vnitroměstské dopravě. Veškerý tranzit na ose sever jih je veden přímo městem, které je tak kvůli neexistujícímu dálničnímu obchvatu dennodenně na pokraji dopravního kolapsu.

Město přitom pro stavbu dálnice D3 udělalo naprosté maximum. Schválili jsme "na míru ušitou" změnu územního plánu, aby vyhovoval parametrům budoucí dálnice. Vykoupili jsme některé pozemky a intenzivně se snažíme jednat s ministry dopravy a Ředitelstvím silnic a dálnic České republiky. V tomto případě si však opět musím postesknout na neustálé personální změny ve vedení resortu dopravy.

Na začátku roku se ve vaší kanceláři našla štěnice, v důsledku čehož radnice podala trestní oznámení. Podle vás se vzhledem k okolnostem musel na instalování odposlechu podílet někdo z radnice. Jak se případ vyvíjí a jak se vám nyní na magistrátu s tímto pocitem pracuje?

S ohledem na to, kde bylo ono nelegální odposlouchávací zařízení nalezeno, je skutečně naprosto vyloučené, aby se štěnice do mé kanceláře dostala bez asistence někoho, kdo měl možnost vstoupit do mé kanceláře. Tím nemám na mysli jen zaměstnance magistrátu, ale i uvolněné politiky. O svém podezření, kdy se do mé pracovny odposlouchávací zařízení mohlo dostat a kdo na tom mohl mít mimořádný zájem, jsem informoval polici a předpokládám, že celá věc je předmětem intenzivního vyšetřování. Podle toho, co od policie vím, stále probíhá analýza odposlouchávacího zařízení a výslechy.

Je to věc mimořádně odporná, a to nikoliv proto, že by snad na těch nahrávkách mohlo být zaznamenáno cokoliv s jakýmkoliv korupčním potenciálem. Odporné je to proto, že takové zařízení do mé kanceláře zjevně někdo namontoval, jen aby ze získaných tisíců a tisíců vět poskládal nahrávky, které mne mají kompromitovat. Což už se mimochodem stalo a podle informací, které se objevují v lokálním mediálním prostoru, bude snaha diskreditovat mne pomocí sestříhaných nahrávek pokračovat. Přestože je dnes každému v našem městě jasné, že pocházejí z nelegálního odposlechu a že s nimi bylo zcela určitě manipulováno.

Pokud se pozastavíme u odposlechů, jak na celý tento problém nahlížíte? Co je podle vás třeba dělat, aby se tomu zamezilo? Mnozí také zastávají názor, že odposlechy přišly do politiky spolu s VV. Do jaké míry se toto tvrzení podle vás zakládá na skutečnosti?

Věci veřejné jako společný podnikatelský plán Víta Bárty a některých představitelů ODS byly založeny na nestandardních formách práce a na klasicky mafiánském základu – dostat informaci a tu využít pro získání výhody. Ale neřekl bych, že Věci veřejné jsou jedinou politickou stranou, která je ochotna se k něčemu takovému snížit. V případě budějovických odposlechů bych zadavatele této instalace rozhodně hledal v úplně jiném politickém subjektu.

Loni na podzim jste byl pro změnu obviněn kvůli možnému zmanipulování veřejné zakázky. Obvinění se neprokázalo. Domníváte se, že vás ale přesto poškodilo? A jak byste hodnotil transparentnost výběrových řízení ve městě?

Za dvanáct let mé činnosti ve veřejné správě to pro mne byla naprosto nová zkušenost a to zkušenost velice nepříjemná. Obzvláště proto, že jsem od samotného počátku byl přesvědčen, že jsem se žádného trestného činu nedopustil. Stejně jako jsem od samotného počátku byl přesvědčen, a toto mé přesvědčení stále trvá, že celá tato pseudokauza byla jen politickou mstou. Ostatně ty nelegální odposlechy do této konstrukce jenom zapadají.

O tom, že mne celá věc nepochybně poškodila, nemůže být pochyb. To nejcennější, co politik na jakékoliv úrovni má, je jeho důvěryhodnost, která se velmi těžko buduje, ale velmi lehce ztrácí. Mohu se dokonce domnívat, že i v celé této pseudokauze nakonec nešlo o to, abych byl odsouzen, ale právě o to, abych byl očerněn a pro voliče se tak stal nedůvěryhodným.

Pokud jde o veřejné zakázky, v současném volebním období jsme zcela změnili způsob jejich zadávání. Ještě před platností nového zákona jsme zrušili losovačky, které měli někteří politici v Českých Budějovicích a Jihočeském kraji tolik v oblibě. Díky otevřenému přístupu k zadávání zakázek se nám podařilo nejen výrazně rozšířit portfolio dodavatelů městských zakázek, ale uspořit poměrně dost peněz – jen v loňském roce 63 milionů korun.

Myslím, že i zcela jiný náhled na soutěžení městských zakázek mohl být jedním z mnoha důvodů, které stály u zrodu antithomovské kampaně.

Vedle funkce primátora pracujete také jako archeolog v Jihočeském muzeu v Českých Budějovicích. Co se Vám na práci archeologa nejvíce libí a na co byste občany do muzea pozval?

Budova Jihočeského muzea právě prochází rozsáhlou rekonstrukcí, a veřejnosti tudíž není přístupná. Ale rozhodně bych každého do Českých Budějovic rád pozval, protože je to město mimořádně přitažlivé, s obrovským množstvím památek, a navíc město, které můžete doslova i ochutnat, protože v něm už téměř sedm set padesát let vaříme vynikající pivo – Budějovický Budvar. 

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Katka Synková

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

21:50 Tomu věří neúspěšní. Plukovník rozebral dezinfo. A na koho cílí

Plukovník Ivo Zelinka byl hostem podcastu Čestmíra Strakatého. A řeč byla o ruské válečné propagandě…