A je zle: Porošenko vyhodil Kolomojského

25.03.2015 6:37

Ostrý kompetenční spor mezi ukrajinským prezidentem a oligarchou Ihorem Kolomojským vyvrcholil tím, že Porošenko jej odvolal z funkce gubernátora. O kroku, kterým vyvrcholil ostrý kompetenční spor, informovala prezidentská kancelář. Kolomojskyj údajně odstoupil na vlastní žádost, dekret o rezignaci prý Porošenko podepsal v jeho přítomnosti.

A je zle: Porošenko vyhodil Kolomojského
Foto: plus.google.com
Popisek: Prezident Ukrajiny Petro Porošenko

Kolomojskyj patří k nejbohatším ukrajinským podnikatelům a zároveň nejvlivnějším politikům na východě země. Po vypuknutí proruského povstání se postavil pevně na stranu Kyjeva a podpořil proevropskou orientaci Ukrajiny. V Donbasu postupem času vytvořil dobrovolnický prapor, který bojuje proti vzbouřencům mimo oficiální armádní struktury. Podle kritiků Kolomojskyj zneužívá svého vlivu k posílení svých podnikatelských pozic.

Do střetu s Porošenkem se Kolomojskyj dostal v okamžiku, kdy Kyjev provedl reformu státní ropné společnosti UkrTransNafta. Miliardář v ní má menšinový podíl, ale díky svému vlivu prosadil do vedení firmy své stoupence. Oligarchu rozhořčilo rozhodnutí parlamentu o změně fungování státních akciových společností, které ho o vliv ve firmě připravilo. Kolomojskyj do sídla UkrTransNafty vyslal své oddíly, které objekt krátce obsadily.

Porošenko se pak v reakci nechal slyšet, že napříště nedovolí oligarchům, aby si pořizovali "soukromé armády" operující mimo oficiální vojenské struktury. "V zemi nebude ani jeden gubernátor, který by měl k dispozici soukromou armádu. Tečka," prohlásil rezolutně prezident.

Prezidentský dekret o uvolnění Kolomojského neuvádí žádný důvod rezignace. "Dněpropetrovská oblast musí zůstat pevností na východě, musí ochránit mír a klid pro občany," uvedl Porošenko podle prezidentské kanceláře.

 


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…