A sakra: Evropská unie nám opravdu chce přidělit uprchlíky. Ale Sobotka a Chovanec se to pokusí zvrátit

13.05.2015 8:38

Ministr vnitra Milan Chovanec má podle Lidových novin obavy z plánovaných kvót Evropské unie pro uprchlíky. Podle všeho ministr očekával, že na kvóty nakonec nedojde, jenomže to vše vypadá jinak. Evropská komise se chystá schválit návrh imigrační politiky, která by rovnoměrně podle určitých pravidel přerozdělovala uprchlíky do jednotlivých zemí Evropské unie.

A sakra: Evropská unie nám opravdu chce přidělit uprchlíky. Ale Sobotka a Chovanec se to pokusí zvrátit
Foto: Archiv
Popisek: Uprchlíci, ilustrační foto

„Svůj díl mělo vypracovat ministerstvo zahraničí a česká pozice se pak měla v řádu několika týdnů finalizovat na Úřadu vlády,“ vysvětlil proces vytváření nové imigrační politiky, který byl původně v plánu, zdroj z Ministerstva vnitra Lidovým novinám. Nyní je vše jinak a Evropská komise se rozhodla návrh na imigrační politiku vytvořit sama. Evropská komise by chtěla v rámci schvalování tohoto návrhu jako stavu nouze, který definuje Lisabonská smlouva, stihnout přijmout tuto politiku ještě do konce roku.

Kvóty, které by přesně určovaly, kam a kolik uprchlíků se přerozdělí na základě vyspělosti dané země a míry nezaměstnanosti ještě nejsou detailně zpracované. „Redistribuční klíč bude založen na kritériích jako je HDP, počet obyvatel, nezaměstnanost a počet žadatelů o azyl v minulých letech,“ popsaly precizně Lidové noviny.

Bude tak zajímavé, jak se k návrhu kvót Evropskou komisí postaví naše Ministerstvo vnitra. Chovanec je znám tím, že už v lednu kritizoval jejich případné zavedení. „Nemůžeme si vytvořit bezpečnostní rizika a problémy na vlastním území, aniž bychom do toho mohli mluvit,“ prohlásil Chovanec.

Státní tajemník pro Evropskou unii Tomáš Prouza se také staví s odporem proti plánovaným kvótám. „Naše pozice je známá. Kvóty nejsou systémové řešení, ale podpůrné nástroje ochrany v oblasti migrace,“ řekl Prouza s tím, že je důležitější prvně pomáhat v krizových oblastech, kde probíhají konflikty.

Je však velice nepravděpodobné, že by návrh na kvóty, které by přesně přerozdělovaly uprchlíky mezi jednotlivé členské státy, byl schválen. Aby se tak stalo, muselo by jej schválit všech 28 států Evropské unie. Už teď je ale známo, že kromě České republiky se zásadně proti staví i Velká Británie, Polsko, Slovensko a Maďarsko, kde místní premiér Viktor Orbán dokonce označil kvóty za „šílené a nespravedlivé“.   

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: ste

Ing. Martin Kolovratník byl položen dotaz

Byl byste pro, aby měli cyklisti SPZ?

Cyklisti jsou všude a dost často bohužel nedbají pravidel silničního provozu. Už víckrát se mi ale stalo, že udělali nějaký přestupek a vlastně jim to projde, protože je nemáte jak identifikovat, i když je třeba natočíte nebo je zachytí nějaká kamera. Neměli by mít na kole něco, podle čeho půjdou id...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…