Analytik z Člověka v tísni se v ČRo rozčílil kvůli exekucím. A ukázal na exministra Němce

16.04.2014 17:35

Analytik společnosti Člověk v tísni Daniel Hůle se ve středečních Dvaceti minutách Radiožurnálu Českého rozhlasu vyjádřil k exekucím v Česku. Opravdu klesá jejich počet, jak hlásí Exekutorská komora ČR? Analytik toto tvrzení značně korigoval. A jednoznačně odsoudil drastický systém přemrštěných nákladů spojených s exekucemi.

Analytik z Člověka v tísni se v ČRo rozčílil kvůli exekucím. A ukázal na exministra Němce
Foto: Hans Štembera
Popisek: Exekuční lepící štítky

„Musíme si uvědomit, že cesta do exekuce je dlouhá. Že se dnes řeší případy, které vznikly před třemi, čtyřmi a více lety," poznamenal hned na úvod Hůle, čímž krotil nadšení z klesajícího počtu exekucí.

Kdo za to může

Není přitom snadné říci, kdo je typickým dlužníkem, na jedné straně jde o chudší a méně vzdělané lidi. „Teď tady mám exekuci na 29 tisíc, kvůli devadesáti korunám nezaplaceným na zdravotnickém poplatku," podotkl host pořadu. Nemalou skupinu lidí ale tvoří i občané, kterým byl v krizi snížen plat nebo přišli o práci a najednou jsou označeni za problémové.

Následně se vrátil k příkladu s nezaplaceným zdravotnickým poplatkem. Za takto výrazné navýšení původní dlužné částky prý může exministr spravedlnosti Pavel Němec. Nemalá část oněch peněz jde právě kvůli tomuto ministrovi za advokáty a za soudy. Pravdou však také je, že člověk, který nic nedluží, není takto popotahován. To uznává i Hůle, zároveň však zdůrazňuje, že by bylo správné vymáhat spolu s dluhem jen náklady nezbytné na vymožení dluhu.

Dopravní podniky však podle Hůleho dlužníky nijak aktivně neupozorňují, že dluží např. za jízdu načerno a dluh mezitím narůstá. Podle Hůleho jde o strašně drastickou úpravu, která je skryta v nákladové legislativě.

Neetické jednání

I mezi exekutorskými úřady ale najdeme slušné úředníky, kteří zkrátka jen vykonávají potřebnou, i když nepopulární práci. Existují však i jiní exekutoři, kteří postupují „gangstersky“. Hůle ale odmítl specifikovat, o kom mluví. A někteří úředníci prý nepostupují přímo proti zákonu, ale jednají neeticky, když některé exekuce nesloučili. Neetickým jednáním trpí např. důchodci, kteří jsou často odbýváni tím, že nemají být tak důvěřiví. Tato argumentace se hostovi pořadu ani trochu nelíbí.

Analytik následně ocenil, že existují politici, kteří se pokoušejí o „zmravnění“ tohoto systému. S těmito politiky se setkává, aby jim předal své zkušenosti z praxe.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Jak chcete přimět ANO znovu jednat o důchodech?

Váš záměr byl dobrý, ale evidentně se nepovedl. Myslíte, že jste se tedy jako moderátor osvědčil? A nemáte pocit, že je tu mezi vládou a opozicí až příliš hluboká propast, která se bohužel pro nás čím dál víc prohlubuje a vlastně je to vidět i ve společnosti, která je rozdělená.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

20:45 „Šimone, znám tě, opravdu to půjde dětem?“ Pánek spustil sbírku pro Gazu. Pochybnosti

Neziskovka Člověk v tísni oznámila, že otevřela humanitární sbírku SOS Gaza pro psychologickou pomoc…