Babiš i Faltýnek se chtějí co nejrychleji u soudu očistit

06.09.2017 20:30

Předseda hnutí ANO Andrej Babiš a první místopředseda hnutí Jaroslav Faltýnek se chtějí co nejrychleji u soudu očistit poté, co je dnes sněmovna vydala k trestnímu stíhání kvůli padesátimilionové dotaci pro farmu Čapí hnízdo. Řekli to večer novinářům po jednání sněmovny. Záležitost znovu označili za pokus ovlivnit říjnové volby a odmítli, že by se něčím provinili. Zprávu přinesla ČTK.

Babiš i Faltýnek se chtějí co nejrychleji u soudu očistit
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Ve Vlčnově se konala tradiční jízda králů a byli tam i někteří politici

„I když zásadně nesouhlasím s tou žádostí, jsme souhlasili s vydáním a samozřejmě uděláme všechno pro to, abychom se očistili,“ řekl Babiš. Případ farmy Čapí hnízdo označil za pseudokauzu živenou médii. „Já doufám, že voliči nejsou hloupí, že to prokouknou,“ uvedl.

„Já jsem hlasoval pro své vydání ze stejných důvodů jako pan Babiš. Já jsem nic neudělal, věřím, že se očistíme před nezávislým soudem,“ řekl Faltýnek s tím, že hodlá využít všech dostupných právních prostředků. Chce také vyzývat vyšetřovatele, aby se proces konal co nejdříve, i když je podle něj jasné, že do voleb se to nestihne.

Policie požádala o vydání Babiše a Faltýnka k trestnímu stíhání v souvislosti s padesátimilionovou dotací na stavbu farmy Čapí hnízdo. Farma patřila do přelomu let 2007 a 2008 do Babišova Agrofertu. Poté změnila formu vlastnictví, a nebylo tak možné dohledat jejího majitele. Díky změně získala padesátimilionovou evropskou dotaci v programu pro malé a střední podniky. Loni Babiš ve sněmovně řekl, že v té době vlastnili farmu jeho dvě dospělé děti a bratr jeho partnerky, nynější manželky Moniky Babišové.

Po několika letech, kdy farma dodržovala dotační podmínku, se vrátila do skupiny Agrofert. Skupinu Babiš letos převedl kvůli novele zákona o střetu zájmů do svěřenského fondu.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…