Bakala, Kellnerův muž, Karel Janeček a další čeští boháči v Americe chválili Václava Havla. V přítomnosti Albrightové a Dagmar Havlové

23.12.2014 7:36

Nejlepší ekonomickou diplomacií pro Českou republiku je Václav Havel. Přinejmenším pokud se jedná o USA. Lidové noviny píší o večeři, kterou na počest exprezidenta uspořádali ve Washingtonu, a na kterou se nominovaly špičky českého byznysu. Jak poznamenávají LN, včetně těch, kteří doma podporují Havlovy odpůrce.

Bakala, Kellnerův muž, Karel Janeček a další čeští boháči v Americe chválili Václava Havla. V přítomnosti Albrightové a Dagmar Havlové
Foto: Hans Štembera
Popisek: Demonstrace ke Dni lidských práv a proti zahraniční politice prezidenta Miloše Zemana na náměstí Jiřího z Poděbrad

Když v listopadu odhalovali Václavu Havlovi bustu v americkém kongresu, byla při té příležitosti uspořádána i galavečeře, kterou organizovala Nadace Knihovny Václava Havla, působící v USA a společnost Američtí přátelé České republiky. Na večeři se zúčastnila i česká politická delegace v čele s premiérem Sobotkou, a na placená místa u stolů v luxusním hotelu Omni Shoreham usedla řada českých podnikatelů, toužících využít Havlova jména.

Mezi celkem čtyřmi stovkami přítomných tak podle deníku bylo vidět (jak bylo zdokumentováno i fotografiemi) kromě Zdeňka Bakaly, známého financiéra Havlova odkazu, i další známé tváře českého byznysu. Například známého miliardáře a protikorupčního sponzora Karla Janečka (LN jej představily jako „burzián, miliardář a filantrop“) nebo plynárník Karel Komárek, jeden ze tří nejbohatších Čechů.

Lidové noviny ale nejvíce zaujala přítomnost Jiřího Šmejce. U šéfa splátkové společnosti Home Credit bylo zdůrazněno, že patří „do rodiny“ PPF nejbohatšího Čecha Petra Kellnera. Ten přitom, jak LN zdůraznily, financuje v Praze Institut Václava Klause, „zaťatého Havlova kritika“. Jeho mluvčí, někdejší známý televizní hlasatel Pavel Zuna, pak vysvětlil, že důvodem byl zájem proniknout na americký trh.

Na večeři se kromě tváří z oblasti diplomacie, například známé exministryně českého původu Madeleine Albrightové (na fotografii byla zachycena v družném rozhovoru s Dagmar Havlovou a manželi Bakalovými), účastnili i zástupci amerického byznysu. Například zástupce zbrojařské firmy Bell Helicopter, která by ráda dodávala vrtulníky pro českou armádu.

Karel Komárek, šéf holdingu KKCG, zdůraznil, že na večeři nechtěl primárně dojednávat byznys. „Důvod mé účasti byl prostý, chtěl jsem přispět na dobrou věc. A jsem přesvědčen, že osobnost Václava Havla, stejně jako nadace knihovny, tím bezesporu je,“ uvedl miliardář pro LN. Karel Janeček doplnil, že chtěl připomenout odkaz Václava Havla. „Je to důležité zvláště teď, kdy někteří naši činitelé neuváženě a neracionálně hýbou kormidlem zahaniční politiky,“ vysvětlil.



 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: jav

Mgr. Ondřej Kolář byl položen dotaz

návrat Ukrajinců

Je podle vás fér někoho nutit jít válčit, když nechce, a lze takové lidi vůbec nějak motivovat? Jestli někdo před válkou utekl, myslíte, že je něco, co ho přiměje jít válčit? Vždyť není nic cennějšího, než život. A jelikož se válka pro Ukrajinu nevyvíjí vůbec dobře, není třeba řešit, co bude Ukrajin...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…