Bakala a prodej bytů OKD, armáda na hranicích i Zeman v Číně. Promluvil premiér Sobotka

30.08.2015 12:33

Pozici ministra spravedlnosti za ANO Roberta Pelikána nyní neohrožuje policejní prověřování toho, zda stát nepřišel o miliony korun, když Ministerstvo spravedlnosti odpustilo firmě sankce za kolabující elektronický obchodní rejstřík. V dnešní Partii televize Prima to řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD).

Bakala a prodej bytů OKD, armáda na hranicích i Zeman v Číně. Promluvil premiér Sobotka
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka

„Já si nemyslím, že pan ministr Pelikán je v ohrožení na základě toho, co zatím bylo během víkendu o té věci publikováno,“ uvedl premiér. Při pondělní schůzi vlády by Pelikán podle něho měl informovat ministry o tom, jakou má o kauze povědomost.

Celou věc musí nezávisle posoudit policie, vláda zasahovat nesmí, ani nemůže, zdůraznil Sobotka, který o ní má informace jen z médií. „Já myslím, že to, co je důležité, je, jestli se ta věc nějak osobně dotýká pana ministra Pelikána, nebo ne,“ podotkl Sobotka. Připouští, že ministr by mohl být ve velmi citlivé pozici.

Dohodu s firmou podle sobotního vydání deníku Právo uzavřel Pelikán ještě jako náměstek ministryně za ANO Heleny Válkové. Podle trestního oznámení jeho úřad odpustil stamilionovou pokutu. Podle Pelikána je to absurdní, celá zakázka stála asi 30 milionů a penále činilo dva miliony, napsal deník.

EU by kvůli syrskému konfliktu měla jednat i s Ruskem

V další části Partie se diskutovalo o uprchlické krizi. Sobotka zdůraznil, že cílem jeho vlády je zajištění veřejného pořádku. Máme štěstí, že jsme jen tranzitní, nikoliv cílovou zemí uprchlíků. „Je důležité, aby policie měla celý proces pod kontrolou,“ poznamenal s tím, že o běžence je u nás postaráno podle mezinárodních standardů.

Sobotka si také myslí, že společná evropská politika by měla být aktivnější ke skutečným příčinám migrace. Poukázal na to, že v Sýrii už probíhá snaha o dialog mezi povstalci, kromě Islámského státu, a Asadovým režimem. Premiér poukázal na to, že by o této věci měla EU debatovat nejen s Asadovým režimem, ale i s Ruskem, protože bez jeho podpory by se Asad tak dlouho neudržel u moci. Upozornil, že pokud migranti, žijící v uprchlických táborech v zemích sousedících se Sýrií, neuvidí perspektivu, že se budou moci v dohledné době vrátit, z uprchlických táborů teprve pak zamíří do EU.

Pokud by se totiž znepřátelené syrské frakce dohodly na ukončení válečných akcí, může Evropa nabídnout Sýrii ekonomickou pomoc.

Podotkl také, že každý druhý uprchlík, který prochází přes ČR, je ze Sýrie.

Druhá fáze námořní operace EU proti převaděčům uprchlíků má začít na podzim

Ohledně námořní operace EU proti převaděčům uprchlíků premiér uvedl, že v září a říjnu začne druhá fáze této operace, která nebude už probíhat jen ve vodách států EU, ale i v mezinárodních vodách.

Za této situace EU prý citelně chybějí společná zahraniční politika a společné vojenské jednotky.

Nasazení armády k ochraně hranic? Nechceme dělat demonstrativní akce

Co se týká nasazení armády k ostraze hranic, Sobotka řekl, že by k tomu došlo, jen pokud to bude nezbytné. Vojáci by jen asistovali policii, a umožnili tak zvýšení počtu hlídek v hraničním prostoru. „Nechceme dělat žádné demonstrativní akce,“ vysvětlil premiér.

Zopakoval dřívější stanovisko vlády, že ČR nadále nebude podporovat kvóty, které by stanovily povinnost jednotlivým zemím Unie přijmout určitý počet uprchlíků. „Byla by to pobídka pro ekonomické migranty,“ řekl Sobotka s tím, že ČR se v rámci dobrovolného programu přihlásila přijmout během dvou až tří let 1 500 uprchlíků.

Mezitím by evropské státy měly sdružit peníze a investovat je do míst na Blízkém východě, kde teď uprchlíci pobývají, aby se jim tam zlepšily životní podmínky, a nebyli by tak nuceni mířit za lepším do Evropy.

Za to, že majitel bytů OKD nesplnil podmínky stanovené při privatizaci, prý mohou prohrané arbitráže

Diskuse se dotkla i nedávného prodeje 34 tisíc bytů OKD novému majiteli. Jejich dosavadní vlastník, finančník Zdeněk Bakala, tak nesplnil svůj veřejně daný příslib, že před prodejem nabídne byty jejich nájemníkům za nižší než tržní cenu.

Hlavní problém podle Sobotky je, že v roce 1999, kdy se privatizovalo OKD, Ministerstvo průmyslu rozhodlo, že byty zůstanou v OKD, vláda pak část akcií privatizovala kuponovou metodou. V roce 1996 snížil Fond národního majetku základní jmění v OKD a přestal být většinovým vlastníkem. Pak už se prý zmíněné byty nedaly z OKD žádným způsobem vysunout ven. Vláda, v níž byl Sobotka ministrem financí, prodala asi 45% podíl ve společnosti OKD, jejíž součástí už byty byly. „Naše vláda dala podmínku, aby se do bytů investovaly peníze z výnosů bytového fondu. A že je nový vlastník nesmí prodat, a pokud ano, tak přednostně nájemníkům za netržních podmínek,“ připomněl Sobotka.

To, že tyto podmínky ale noví majitelé bytů OKD nesplnili, vysvětlil tím, že ohledně bytů OKD proběhla řada arbitráží, přičemž některé z nich stát vyhrál, některé ale prohrál. Přesto je přesvědčený, že v privatizační smlouvě „to bylo dobře ošetřeno“.

Pravici se prý nepodaří obstrukcemi zablokovat zákon o EET

Premiér také kritizoval avizované snahy pravicové opozice za pomoci obstrukcí znemožnit přijetí zákona o elektronické evidenci tržeb. „Opozice si, myslím, vybrala špatně, ten zákon má podporu odborů i podnikatelských svazů, narovnává podmínky mezi poctivými a nepoctivými podnikateli,“ prohlásil Sobotka s tím, že si myslí, že není dost dobře možné nějaký zákon blokovat do konce volebního období. „Pro ten zákon máme ústavní většinu, souhlasí s ním i levicová opozice. Máme odpovědnost vůči voličům, abychom jej prosadili,“ podotkl s tím, že předpokládá, že zákon o EET bude přijat do konce letošního roku.

Účast Zemana na vojenské přehlídce v Číně naši zahraniční politiku nepoškozuje

Cesta prezidenta Miloše Zemana do Číny na oslavu výročí konce druhé světové války v Tichomoří nepoškozuje českou zahraniční politiku ani českou pozici v rámci Evropské unie, řekl v dnešní Partii televize Prima premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). Zeman jede do Číny v prvních zářijových dnech a zúčastní se i vojenské přehlídky na náměstí Nebeského klidu.

Země EU čínské oslavy nebojkotují

Sobotka uvedl, že Česko nebylo ze strany jiných členských zemí EU informováno o něčem takovém, jako je bojkot těchto oslav. „Některé členské země se snažily vyvolat diskusi na toto téma, nebyl to žádný závěr všech členských zemí Evropské unie,“ poznamenal Sobotka.

Zeman bude podle dřívějších informací jediným prezidentem ze Západu, který bude přehlídce přítomen. Premiér poukázal na to, že na oslavu nebyli pozváni představitelé všech členských zemí, český prezident ano. „Čína je země, která měla desítky milionů obětí v rámci druhé světové války, Čína není agresorem, Čína nyní nemá problém v rámci mezinárodního společenství a nevidím problém v tom, aby se prezident republiky oslav účastnil,“ zdůraznil Sobotka. Připomněl, že vláda se snaží o zlepšení vztahů s Čínou půldruhého roku.

Evropští a američtí představitelé odmítli účast kvůli obavám z čínské vojenské expanze v regionu. Některé západní země ale vyšlou do Pekingu své ministry zahraničí či jiné vysoké činitele. Český prezident jede do Číny na oslavy na pozvání čínského prezidenta Si Ťin-pchinga. Většina evropských politiků toto pozvání nepřijala nebo jej ani nedostala.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…