Blázni ve Sněmovně. Debata o psychologických posudcích se trochu zvrtla

06.05.2016 14:28

Tak tomu se říká trefa do vlastních řad! Poslanci se dnes v rámci zákona o zbraních bavili nejen o duševním zdraví každého z nás, ale do svých debat také nenápadně zanesli myšlenku, zda by neměli občas projít psychotesty i oni sami. „Jak si asi všichni dokážeme představit, zbláznit se můžete ze dne na den,“ udeřil hřebíček na hlavičku poslanec Úsvitu Martin Lank. Ivan Gabal (KDU-ČSL) pak přítomné poslance poučil o tom, že podíl psychických onemocnění narostl od roku 2000 až o sto procent!

Blázni ve Sněmovně. Debata o psychologických posudcích se trochu zvrtla
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pavel Blažek a Miroslav Grebeníček

Že jsou i čeští poslanci leckdy vytíženi více než je zdrávo, to vědí nejlépe oni sami. Proto se lze od nich občas ve Sněmovně pro odlehčení stresové situace dočkat kupříkladu nějakého vtípku, jindy se zase pohádají o vcelku nevýznamnou věc.

Dnes dopoledne ale zákonodárci probírali poměrně zásadní zákon o zbraních. A nakonec schválili, že pokud bude mít policie podezření, že je některý držitel zbraně nebezpečný, pak bude moci zadržet legálně drženou zbraň přímo u něj doma. Dosud to totiž mohli policisté udělat jen ve chvíli, až když byl vyhotoven posudek o zdravotní způsobilosti držitele. Kabinet touto novelou reagoval na tragické události v Uherském Brodě.

Ale právě spekulace o možném „vyšinutí jedince“ se dnes staly jakousi vedlejší linkou debat poslanců.

Duševní nemoci jsou druhou nejčastější příčinou invalidity!

„Žijeme velmi nervózní, stresující a neurotizující dobu, a to jak z hlediska běžné civilizační a životní zátěže, tak z hlediska expozice Evropy a Evropanů vůči expandujícímu válečnému konfliktu v okolí Evropy i nárůstu útoků a rizika terorismu a radikálního islamismu v některých evropských zemích,“ začal natahovat tuto strunu poslanec Ivan Gabal (KDU-ČSL).

Podle něj podíl psychických onemocnění narostl od roku 2000 až o sto procent!

„Mezi roky 2000 až 2013 vzrostl počet osob v ambulantním psychiatrickém léčení z 340 tisíc na více než 640 tisíc. Po roce 2013 bohužel ÚZIS přestal data sbírat, ale platí, že česká společnost má tendenci dívat se na psychologickou nebo psychiatrickou léčbu s despektem, takže reálně nemocných asi bude o dost víc. Obdobně růstový trend je patrný u schizofrenních a neurotických poruch a onemocnění. Počet léčených na neurotické poruchy vzrostl mezi léty 2000 až 2013 ze 135 tisíc na 225 tisíc. Duševní nemoci jsou druhou nejčastější příčinou invalidity po nemocech svalové a kosterní soustavy,“ vyděsil pak Gabal své kolegy v poslaneckých lavicích a přidal ke svým číslům ještě fakt, že v roce 2014 pobíralo invalidní důchod z důvodu duševní poruchy a poruchy chování už 92 tisíc lidí!

O chvíli později si za sněmovní mikrofon stoupl poslanec hnutí ANO Pavel Čihák. A přiznal se, že i on je držitelem zbrojního průkazu, ale přitom osobně zná mnoho dalších lidí, kteří také drží doma zbraň, jelikož jsou to třeba myslivci, sportovní střelci, anebo si chodí občas zastřílet pro rekreační zábavu. Ovšem všichni z nich prý mají své nějaké osobní problémy.

„Řeší je alkoholem, řeší je prášky atd. atd. a myslím si, že ten test, který prodělají, může pomoci hodně tomu, aby nedošlo k nějaké jiné události,“ připomněl Čihák uherskobrodskou kauzu z loňského února, kdy třiašedesátiletý muž zastřelil osm osob a jednu z nich těžce zranil v restauraci Družba v Uherském Brodě, a následně se po masakru při zásahu policejní zásahové jednotky zastřelil on sám. Střelec byl přitom držitelem platného zbrojního průkazu a obě použité zbraně vlastnil legálně.

Vzpomeňte na pilota German Wing

Čihák tuto kauzu připomněl proto, že se poslanci v tu chvíli přeli o tom, zda dát zelenou návrhu Ivana Gabala, aby k povinným podkladům pro vydání posudku o zdravotní způsobilosti vlastnit střelnou zbraň patřilo i psychologické vyšetření.

Podle většiny poslanců by ale takové vyšetření ničemu nepomohlo, jen by vydání průkazu prodražilo a proto tento Gabalův návrh nakonec odmítli.

„Víte, asi si řada z vás vzpomene na nedávný případ, také tragický případ, naštěstí ne z ČR. Byl to pilot German Wings, který se rozhodl ukončit svůj život velmi tragickým způsobem, bohužel v tom letadle měl celou řadu dalších pasažérů. A analýzy, které právě posuzovaly jeho psychický stav, zcela jednoznačně prohlásily, že pokud by se piloti nebo lidé v exponovaných pozicích testovali – v případě pilotů před každým letem, tak ani to fungovat nebude,“ připomněla k tomu Jana Černochová z ODS.

„Když to řeknu velice lidově, tak pokud je někdo magor a chce spáchat trestný čin, tak pro legální zbraň si asi nepůjde. Stejně tak držitel zbrojního průkazu, který má pochybnosti o svém zdravotním stavu, psychickém stavu, tak pro jistotu raději ani nepůjde k lékaři, aby tento svůj stav nějakým způsobem řešil, protože se bude bát, že přijde o zbroják,“ negoval na návrh Gabala také Martin Lank z Úsvitu a připomněl, že pro vydání zbrojního průkazu je už teď třeba posudek praktického lékaře, u kterého je žadatel registrovaný. A pokud tento lékař má podezření, může si pak psychologické vyšetření vyžádat, zdůraznil přitom Lank.

„Jak si asi všichni dokážeme představit, zbláznit se můžete ze dne na den. Stačí shoda několika faktorů a pokud je tam nějaká predispozice, kterou ten rychlý posudek těžko odhalí, tak to je hned,“ pronesl ale Lank směrem k poslancům.

„Skutečně naše psychika je věcí tak proměnlivou, že tady stačí sebemenší spouštěč k tomu, aby se chování změnilo, aby došlo k nějakému zkratovému jednání a nezabrání tomu psychotesty, které se budou dělat jednou za deset, jednou za pět let,“ ubezpečila po něm i Jana Černochová.

Psychology bychom měli být testováni hlavně my!

A nakonec to byla Černochová, kdo zasmečoval přímou trefou do vlastních řad.

„Víte, na co se těším? Až budeme projednávat Ústavu ČR, a předloží třeba kolega Gabal, nebo někdo jiný z poslanců vládní koalice návrh na změnu zákona, který se týká mandátu poslanců a senátorů, tedy obou komor Parlamentu. Protože pokud tady bylo zmiňováno to, že někdo rozhoduje o osudech pasažérů, někdo může ohrožovat své okolí zbraní, a tito lidé by měli být nějakou formou testováni, tak si myslím, že v první řadě bychom měli být testováni my jako zákonodárci. Protože my tady nejvíc rozhodujeme o životech občanů ČR!“

V rámci novely o zpřísnění pravidel pro legální držitele střelných zbraní se ale poslanci nakonec – jak už bylo výše uvedeno – usnesli na tom, že policie dostane právo zadržet v určitých případech legálnímu majiteli zbraň přímo v jeho obydlí. Oprávnění policie zadržet zbraň v obydlí bez svolení soudu nebo státního zástupce vzbuzovalo ale mezi poslanci – kvůli možnému prolomení domovní svobody – spory.

„Dneska jste omezili domovní svobodu a oprávněná otázka zní, kterou svobodu nám tato vláda vezme příště?“ otázal se k tomu šéf poslaneckého klubu občanských demokratů Zbyněk Stanjura. Přidal se k němu i předseda STAN Petr Gazdík. „Jestli čekáte, že tenhle zákon něco změní, tak jste naivní. Akorát omezujete individuální svobodu,“ vzkázal vládě.

Podle vládní normy bude moci policie nově určit, jaký odborný lékař poskytne kvůli průkazu posudek. Poslanci ale lékařům nedali podle doporučení bezpečnostního výboru přímý přístup do centrálního registru zbraní, budou jej tedy mít jen prostřednictvím policie. Vláda navíc nedostane pravomoc nařídit v případě ohrožení státu nebo války obyvatelům, aby legálně držené zbraně odevzdali.

Poslanecká sněmovna naopak podpořila úpravu, podle níž laserové zaměřovače už nebudou patřit k zakázaným doplňkům zbraní. Platnost zbrojních průkazů se ale z nynějších deseti na navrhovaných pět let nezkrátí. Předlohu nyní dostane k posouzení Senát.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: Olga Böhmová

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

14:05 „EU nikdy nebude na hranicích střílet,“ slíbil Rakušan. Ale narazil

„Migrační solidarita je falešná a ďábelská hodnota,“ vzkázal právník Robert Kotzian ministru vnitra …