Bohuslav Sobotka má strach

18.02.2016 11:23

Pokud Velká Británie vystoupí z Evropské unie, očekává premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD), že se v Evropě vzedme vlna nacionalismu a separatismu. Obává se dominového efektu. Řekl to na dnešním sněmovním evropském výboru, který se zabýval pozicí vlády před klíčovým summitem Evropské rady. Sobotka také vyjádřil přesvědčení, že když se nepodaří snížit migrační tlak, budou evropské země postupně uzavírat své hranice.

Bohuslav Sobotka má strach
Foto: Hans Štembera
Popisek: Premiér Bohuslav Sobotka se svým úvodním proslovem

Británii čeká referendum o vystoupení z EU a její premiér David Cameron se před ním snaží v osmadvacítce vyjednat balíček reforem. Zatím na něm ale není shoda, i když summit v Bruselu začne už dnes odpoledne. Podle průzkumů nyní v Británii převažují odpůrci setrvání v Unii.

V případě, že se Britové nakonec rozhodnou z EU vystoupit, mluví se o tom, že by se z Británie mohlo oddělit Skotsko, které je výrazně více proevropské. „Samozřejmě, že jednou z alternativ je další štěpení Velké Británie. Já si myslím, že by to v zásadě byla taková vlna, která by prošla Velkou Británií, ale prošla by i Evropou, protože v Evropě máme různé regiony, které úplně nejsou spokojeny se svým postavením v rámci jednotlivých států,“ řekl ke svým očekáváním Sobotka, který z dalších regionů zmínil španělské Katalánsko.

„Já se obávám dominového efektu, to znamená, pokud by Velká Británie vystoupila, tak reakcí bude určitá vlna nacionalismu a separatismu, který se přežene objektivně celou Evropou. Ta vlna bude rovněž zcela objektivně podpořena náladami, které vyvolává migrační krize,“ konstatoval také ministerský předseda. Pro některé státy Unie by to podle něj byla velká zátěž.

EU byla zatažena do britského vnitropolitického problému

Sobotka dále vyjádřil přesvědčení, že současné debaty v EU jsou výsledkem britského vnitropolitického problému, do něhož byla bohužel osmadvacítka zatažena. „Kdybych měl právo hlasovat v referendu, tak bych hlasoval pro to, aby Británie zůstala v Evropské unii,“ podotkl také.

Druhým zásadním bodem, kterému se bude bruselský summit věnovat, je migrace. Sobotka má za to, že není možné připustit opakování situace z loňského léta, kdy do Unie přicházely davy uprchlíků. Je přesvědčen, že v takovém případě by evropské země reagovaly mnohem striktněji a postupně uzavíraly své hranice. Česko podle něj bude situaci pozorně monitorovat, a když bude potřeba přijmout bezpečnostní opatření na hranicích, tak to učiní.

Sněmovní výbor pro evropské záležitosti dnes Sobotkovu pozici, s níž jede na summit, bez problémů podpořil.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

21:38 „Mladí si myslí, že všechno zachránili Američané“. Plzeňský památník obětí války se smutným osudem

Zrezivělý památník; víc, než se na pohled zdá. Jména škodováckých obětí druhé světové války po necel…