Bulharský expert na energii: Rusko není náš nepřítel a jistě tomu tak ještě dlouho bude

21.05.2015 21:01

Zpravodajskému serveru Euractiv.com se podařilo získat rozhovor se Slavčem Nejkovem, bulharským expertem na energii a bývalým ředitelem sekretariátu Energetického společenství. Nejkov v rozhovoru odkrývá, jaké chyby v energetickém průmyslu činí Bulharsko, celá EU a jak je můžeme napravit. Přinášíme krátké shrnutí a odpověď na jeden z položených dotazů.

Bulharský expert na energii: Rusko není náš nepřítel a jistě tomu tak ještě dlouho bude
Foto: Hans Štembera
Popisek: Sloupy vysokého napětí

Na úvod Nejkov hovoří o současné situaci v Bulharsku. Vyzdvihuje dva základní problémy, jedním z nich je chybějící energetická strategie a nedostatek kontinuity, jelikož každá vláda vlastně počítá pouze se svým čtyřletým funkčním obdobím, ale otázky energií by se měly řešit v dlouhodobějším měřitku a odděleně od politiky. „... pro Bulharsko, v energetické sféře, není Rusko nepřítel, ale stálý partner a zajisté tomu tak ještě dlouho bude, a v našem případě se to netýká jen plynu,“ poznamenává Nejkov.

Druhý pak souvisí se sociální sférou, kdy „energetická chudoba je národním problémem s mnoha dimenzemi, ale měla by být řešena odděleně od rozvoje energetického sektoru“.

Situaci však vidí s příchodem nové vlády optimisticky.

Dále Nejkov odpověděl na dotaz ohledně největších problémů v regionu a jak jim může EU pomoci.

„Právně, všechny země - nezávisle na tom, zda jsou členy EU či ne - následují stejná klíčová pravidla trhu. Fakticky, proces integrace energetických trhů pokračuje, ale neustále se vynořují nové problémy na praktické úrovni,“ začne Nejkov. „Je tu značný nedostatek investic a mnohdy je to kvůli rozdílnému prostředí – národní trhy jsou příliš malé, tudíž investoři hledají širší regionální perspektivu. Blokované energetické vztahy mezi EU a Ruskem situaci ještě více komplikují, jelikož Rusko je hlavní investor a dodavatel energií v několika z těchto zemí,“ rozvíjí dále bulharský expert.

„EU nejlépe používá regionální iniciativy, jako například Energetické společenství či Dunajskou strategii,“ poznamenává Nejkov. Dále hovoří o podpoře skrze nadnárodní finanční instituce. Problém však spočívá v tom, že jednotlivé země nejsou správně připraveny tuto podporu přijmout, tudíž je potřeba vylepšit vzájemnou spolupráci. „Nicméně, balkánské státy by neměly jen čekat na iniciativu EU – samy by měly před EU předstoupit s vlastními nápady,“ podotýká Nejkov. „Rád bych poznamenal, že současná bulharská vláda již podnikla vlastní kroky a podporuje v nich i ostatní,“ a s přáním konkrétních výsledků Nejkov uzavírá rozhovor.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: spa

Ing. Vojtěch Munzar byl položen dotaz

Zisk

Tvrdíte, že na zisku není nic špatného. Neprotiřečíte si? Protože byla to vaše vláda, která zavedla daň z mimořádných zisků. Naopak jsem si nevšiml, že byste nějak zásadně odstranili všudypřítomnou byrokracii, což jste před volbami slibovali. A další dotaz. Existuje podle vás nějaká hranice, kdy je ...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…