Bývalý pražský imám podezřelý z podpory terorismu prý nahrával islamofobům na smeč

24.01.2018 7:36

Policie obvinila bývalého pražského imáma Sámera Shehadeha z podpory terorismu, připomíná středeční MF Dnes. Arabista z Akademie věd ČR Bronislav Ostřanský k tomu poznamenává, že tento imám reprezentoval méně přívětivou tvář islámu. I v Česku se prý vede boj o srdce věřících a metody Sámera Shehadeha nemusely být každému po chuti.

Bývalý pražský imám podezřelý z podpory terorismu prý nahrával islamofobům na smeč
Foto: Archiv
Popisek: Modlící se muslimové v mešitě

Sámer Shehadeh býval pražským imámem. Podle MF Dnes se o něj už v minulosti zajímaly tajné služby. Jeho bratr válčí v Sýrii. Bývalý duchovní vůdce části muslimů v Praze zastával podle Ostřanského poměrně rigidní názory, které nebyly každému muslimovi právě po chuti. Někteří věřící se prý jeho mešitě raději zcela vyhýbali.

„Když se před dvěma lety konala demonstrace a muslimové se chtěli účastnit společné modlitby s křesťany a demonstrovat tak svůj tolerantní přístup, varoval v šifrované zprávě před tím, aby se jí muslimové účastnili. Muslimové, kteří totiž přišli, byli přítomni bohoslužbě a neviděli na tom nic špatného. Ale on v tom viděl velký širk, přidružování k Bohu, veliký hřích. V řadě věcí pan Shehadeh představoval tu méně přívětivou tvář islámu,“ konstatoval Ostřanský.

V České republice se nenalézají školy, v nichž by se mohli muslimští duchovní vzdělávat, takže do naší země přicházejí duchovní vůdci ze zahraničí. Shehadeh má česko-palestinské kořeny a o srdce věřících usiloval po svém, preferoval salafistický výklad islámu. Salafismus počítá mimo jiné s potlačením práv nevěřících. Naprostá většina českých muslimů je však nepraktikujících, takže vliv tohoto imáma nebyl nijak velký.

„On zdejším islamofobům nahrával na smeč. Těch kauz bylo více. Otázka, kdo je imámem, je často symbolické rozhodnutí a jasný vzkaz majoritní společnosti. Imám káže při jediné kolektivní páteční modlitbě a na něm je, co dává do kázání. Tím, koho si muslimové zvolí, něco vyjadřují. Odchod pana Shehadeha je proto správný,“ doplnil arabista.

 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Ing. Petr Beitl byl položen dotaz

Ukrajina

Dobrý den, co si myslíte o novém mobilizačním zákonu na Ukrajině? A měli bychom ,,vyhostit" Ukrajince, kterých se to týká? Mně to přijde nehumánní, Češi v minulosti (např. za okupace) taky ve velkém emigrovali a podle všeho se ani teď nehrnou do armády, a to nejsme ve válce. Ani já bych do války své...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

10:51 Překvapení ze SPOLU: Vondra zaslal odvážnou odpověď. Může mít dohru

Jaké jsou v EU hrozby pro svobodu projevu? Bude zastavení cenzury vaší prioritou? A musí se bojovat …