Češi drželi hladovku za oběti komunismu. Přišli i Bursík a Jacques

12.10.2013 18:46

Lidé v České republice si celodenní hladovkou připomínají oběti komunistického režimu. Vzpomínají tak na ty, kteří zemřeli na následky krutého zacházení při zatčení, výslechu nebo věznění. Zároveň se v sobotu konal happening na pražském Jungmannově náměstí.

Češi drželi hladovku za oběti komunismu. Přišli i Bursík a Jacques
Foto: Hans Štembera
Popisek: Martin Bursík

"Od roku 1948 do roku 1952 se nevedla evidence o lidech, kteří zemřeli při zatýkání, výsleších, ve vazbě, vězeních a lágrech," řekl na náměstí Petr Marek z iniciativy BezKomunistů.cz.

Při zatčení byla řada lidí komunistickými policejními složkami umlácena či zastřelena, ale v záznamech měli uvedeno, že zemřeli například na infarkt, vysvětlil. Podle Marka bylo takových obětí zhruba 600 až 1000.

Skupinka hladovkářů se v Praze sešla na nádvoří františkánského kostela Panny Marie Sněžné. Podle Marka další lidé hladoví po celý dnešek na mnoha místech v republice. Akci přišel podpořit manželský pár politiků Martin Bursík a Kateřina Jacques.

"Máme dojem, že společnost začíná být k některým momentům tolerantní a začíná zapomínat," řekl Bursík. Podle něj komunisté počítají právě se zapomněním totalitních hrůz, které jim dá šanci opětovně nabýt moci ve společnosti.

"Lidé, kteří řeší dnešní problémy a vidí selhání současné politické reprezentace, mají tendenci minulá zvěrstva a zločiny komunistické strany relativizovat," dodala Jacques.

Akce je součástí řetězové hladovky proti nárůstu moci komunistů, která začala v lednu. Organizátoři chtějí, aby vydržela minimálně rok, případně až do řádného volebního termínu na jaře příštího roku. Volby se však uskuteční v termínu mimořádném, který připadá na poslední víkend v říjnu.

S hladovkou začali v lednu studenti v Českých Budějovicích, kteří byli nespokojení s tím, že gesci školství získala po krajských volbách v Jihočeském kraji komunistická strana.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan, čtk

Ing. Věra Kovářová, MIM byl položen dotaz

věk dožití ve zdraví

Sama zde píšete toto: ,, V roce 2017 byl obvyklý věk dožití ve zdraví u mužů 61 let a u žen 62 let.“ Jak ale tedy vysvětlíte, že vy prosazujete odchod do důchodu déle, a to třeba i o 5 a více let?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

20:50 Tlak veřejnosti a médií na obchodní řetězce polevil. A už se to děje zase

Dubnovou inflaci nasměrovalo vzhůru především nečekané zdražení potravin. „Pokud zákazník stále – a …