Česko chce s Němci vyjednat vydání české nafty

23.12.2014 7:49

Česká republika bude jednat s Německem o vydání zásob nafty, které se nacházejí v Bavorsku. Novinářům to po pondělním jednání Bezpečnostní rady státu řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD). ČR má část zásob nafty u německé firmy Viktoriagruppe, která na sebe podala insolvenční návrh.

Česko chce s Němci vyjednat vydání české nafty
Foto: Hans Štembera
Popisek: Stojan čerpací stanice

Podle Sobotky předseda Správy státních hmotných rezerv (SSHR) Pavel Švagr na jednání navrhl další postup v této věci, se kterým bezpečnostní rada souhlasila. "Budeme jednat s německou vládou, protože tady existuje mezinárodní smlouva, která dává ČR právo požádat o vydání majetku ČR, který se v tuto chvíli nachází na území Německa," uvedl ministerský předseda. Sobotka ocenil, že SSHR řeší i další kontrakty, které má a které jsou pro stát nevýhodné.

Na odvozu nouzových zásob z Bavorska se SSHR s Němci zatím nedohodla

Stát už v listopadu odvezl své palivo z českých skladů firmy Viktoriagruppe. Skončilo v nádržích státní společnosti Čepro. Komplikovanější je situace ve skladě v německém Kraillingu, kde může Viktoriagruppe palivo ukládat na základě dodatku původní smlouvy uzavřené v roce 2010. V Bavorsku české nouzové zásoby stále jsou a na jejich odvozu se s Němci SSHR zatím nedohodla. Před insolvencí firma podle SSHR argumentovala například tím, že má rozbitou vlečku, která je k přesunu nutná, a na novou v hodnotě 45.000 eur nemá. Nynějšímu insolvenčnímu správci musí SSHR doložit, že jí nafta ve skladu patří. Švagr se kvůli kauze už setkal se zástupci spolkového ministerstva hospodářství.

Stát má zásoby nafty zhruba na 95 dnů, povinných je 90. Viktoriagruppe skladovala zásoby na 2,5 dne, z toho v Německu by měly být v současné době zásoby asi na dva dny.

Bezpečnostní rada státu se v pondělí zabývala také několika strategickými materiály, schválila mimo jiné bezpečnostní strategii ČR, kterou předložilo ministerstvo zahraničních věcí, národní strategii kybernetické bezpečnosti pro léta 2015 až 2020 či návrh opatření na zvýšení bezpečnosti na pražském Letišti Václava Havla. Projednala také program asistence uprchlíkům. Materiály by měla na některé z příštích jednání dostat vláda.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vam, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

14:44 To snad není možné... Klaus čekal před studiem a poslouchal Rakušana. Musel se držet

Exprezident Václav Klaus se v Partii na CNN Prima News vyjádřil k 20letému výročí vstupu Česka do EU…