Česko prý málo využívá zahraniční studenty. Změnit to má databáze

10.05.2014 21:49

Od vzniku České republiky prošlo našimi vysokými školami asi 2500 studentů z rozvojových zemí. Ministerstvo školství ale dospělo k názoru, že jsou nedostatečně využívány vazby, které si zahraniční studenti vytvoří k naší zemi během studia. Má to změnit připravovaná databáze. Informuje o tom server iDnes.cz.

Česko prý málo využívá zahraniční studenty. Změnit to má databáze
Foto: Hans Štembera
Popisek: Studenti, ilustrační foto

Stipendijní studijní programy pro občany z rozvojových zemí Česko ročně stojí asi 97 milionů korun. V tuto chvíli u nás podle údajů Ministerstva školství studují asi čtyři stovky studentů a z toho 320 v češtině. Co je do Česka vlastně táhne?

Výhoda kontaktů

„Chtěla jsem studovat v zahraničí a v České republice se splnily mé základní požadavky - kvalita a žádné poplatky. Jsem ráda, že tu můžu být," říká Vitalia Hinová z běloruského Gomelu, která na Masarykově univerzitě v Brně studuje sociologii.

Jen asi pětina studentů zůstane po absolvování školy v Česku natrvalo, ostatní se dříve či později vrací do svých rodných zemí a mnohdy zastávají významné pozice ve státní správě. Studium v Česku jim často otevře možnosti, ke kterým by se bez vycestování mnohdy nedostali. Ministerstvo školství proto připravuje databázi, jejímž smyslem je udržet kontakt mezi těmito lidmi a Českem. Dlouhodobě je to výhodné, byť výhody vytvoření takové databáze pocítíme spíše v horizontu let.

„Dolaďují se požadavky zastupitelských úřadů ČR na konkrétní způsoby využívání údajů. Probíhá sběr údajů, které stipendisté vyplňují v závěrečných zprávách při ukončení studia," uvedla mluvčí Ministerstva školství Klára Bílá.

V souvislosti s událostmi na Ukrajině stojí za zmínku, že Univerzita Palackého v Olomouci nebo Univerzita Karlova připravují stipendijní program i pro ukrajinské studenty. Univerzita Karlova tak učiní v rámci Stipendia Václava Havla, které existuje od letošního února. Je určeno pro studenty, „jimž represe totalitních, autoritářských a nesvobodných režimů kdekoliv na světě ztěžuje nebo přímo znemožňuje studium".

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

7:15 Důchodce, který „uvěřil“. Nechtějte vědět, co za chvíli poběží na ČT

Zmatený důchodce, který uvěřil fake news o atomové válce a chodí po městě v atombordelu. To je hlavn…