Český novinář nedostal ruské vízum. Nejde o odvetu za naše novináře, ujišťuje Moskva

05.08.2016 22:33

Odmítnutí ruského víza českému novináři Ondřeji Soukupovi není odvetou za obdobné kroky českých úřadů vůči ruským zpravodajům. Oznámilo to dnes podle agentury TASS ruské ministerstvo zahraničí. Český novinář se přitom odvolal na neoficiální informace, že jde o odvetné opatření za neprodloužení akreditace pro dva ruské novináře v Česku. Moskva dnes takové vysvětlení odmítla, píše ČTK.

Český novinář nedostal ruské vízum. Nejde o odvetu za naše novináře, ujišťuje Moskva
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Na Rudém náměstí v Moskvě

Letos na jaře české ministerstvo zahraničí neprodloužilo akreditaci zpravodaji agentury RIA Novosti Alexandru Kuranovovi a dopisovateli vládního listu Rossijskaja gazeta Vladimiru Sněgirjovovi, údajně kvůli spolupráci s ruskými tajnými službami. Ruská strana tehdy reagovala prohlášením, že přijme odvetné kroky.

Dnes ale podle TASS ruská diplomacie popřela, že by odepření víza Soukupovi, který je redaktorem Hospodářských novin, s kauzami Kuranova a Sněgirjova souviselo. „Pokusy vidět v daném případě odvetnou akci za odmítnutí české akreditace ruským novinářům jsou neodůvodněné,“ uvádí se ve sdělení ministerstva.

„Považujeme za možné poznamenat, že v souladu se závazky, které vyplývají z účasti naší země v řadě integračních seskupení, přihlíží Rusko v otázce vydávání víz i k mínění našich partnerů,“ dodává stručná ministerská zpráva.

„Integračního partnera“, k jehož mínění Moskva při sankci proti Soukupovi mohla přihlížet, ruské ministerstvo blíže nespecifikuje. Rusko je pilířem integračního seskupení zvaného Euroasijská hospodářská unie, jehož členy jsou kromě Ruska také Bělorusko, Kazachstán a Arménie. V širším chápání je Rusko součástí Společenství nezávislých států, které sdružuje všechny bývalé sovětské republiky s výjimkou Ukrajiny, Gruzie a pobaltských států.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

18:35 Ani Hitler si to nedovolil. Ochranný artefakt naší země vyvezen do Německa. Katolík drtí Pavla. V neděli akce

„Pokud ten pán neví, co se stalo 15. března 1939, tak je otázka, jestli je pro výkon funkce preziden…