Chovanec a Dienstbier mají horečku, píše o pohlavních kvótách komentátor

26.07.2014 20:17

Dokud jsou kvóty na pohlaví dobrovolné, je to alespoň občas i zábava, píše komentátor Daniel Kaiser. Nyní se však rýsuje novela volebního zákona, podle něhož by každá politická strana musela naplnit pohlavní kvóty, jinak by dostala pokutu.

Chovanec a Dienstbier mají horečku, píše o pohlavních kvótách komentátor
Foto: red
Popisek: Ministr vnitra Milan Chovanec

Dva ministři za ČSSD, Milan Chovanec a Jiří Dienstbier, předložili novelu, která v parlamentních a krajských volbách stanovuje, že každá politická strana musí obsadit minimálně 30 procent kandidátky druhým pohlavím. Pokud tak neučiní, čeká ji sankce.

„Je to ohromující příklad toho, k jakým protiliberálním předpisům lze dojít, když se o politice přemýšlí jako o souboji různých společenských skupin, v tomto případě selekce nikoliv podle toho, co má člověk v hlavě, ale mezi nohama,“ píše k novele komentátor serveru Echo24.cz Daniel Kaiser.

„Naštěstí až na progresivní křídlo socialistů ve sněmovně celkem nikdo Chovancovo-Dienstbierovu linii nezastává. Vicepremiér Babiš dokonce řekl, že je to ‚nesmysl‘ a že kritériem má být ‚schopnost a výkon, ne pohlaví‘ (Věra Jourová, v jejímž případě ženství nakonec rozhodlo, už je asi v jeho mysli odfajfkovaná položka),“ dodává.

Když je ale více než pravděpodobné, že pohlavní kvóty neprojdou, o co oběma ministrům navrhovatelům jde? ptá se komentátor. „U Jiřího Dienstbiera lze předpokládat, že kvótám a vůbec skupinové politice niterně věří,“ míní Kaiser.

„Jiný případ je Milan Chovanec, člověk s velkou zásobou energie a s ambicí stát se příští rok prvním místopředsedou strany. Třeba si vyhodnotil, že Bohuslav Sobotka, jemuž se po účasti v loňské nepodařené intrice s Michalem Haškem upsal, je zase sám upsaný této modernizační strategii. Ale Chovanec tím, docela brzo ve vysoké politice, vyklízí pozici ‚no-nonsense‘ politika, tedy někoho, kdo jedná přímo, mluví k věci a nepropadá akademickým bludům,“ dodává.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: pan

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

20:21 George Soros. Nové nařčení, které nikdo jen tak nesmete

Americký prezident Joe Biden se potýká při řešení situace na prestižních univerzitách, obsazených pr…