Čínský tisk se návštěvě prezidenta v ČR široce věnuje

28.03.2016 17:05

Návštěvě čínského prezidenta Si Ťin-pchinga v České republice věnuje čínský tisk širokou pozornost. Televize CCTV přenášela dnešní přílet hlavy státu do Prahy v přímém přenosu a na své internetové stránce v angličtině umístila několik článků věnovaných čínsko-českým vztahům, mimo jiné materiál o českých sinolozích. Čínská média si rovněž všímají hanobení čínských vlajek v Praze. Zprávu přinesla ČTK.

Čínský tisk se návštěvě prezidenta v ČR široce věnuje
Foto: Hans Štembera
Popisek: Přílet čínského prezidenta Si Ťin-pchinga na letiště Václava Havla

Německá agentura DPA píše v souvislosti s příjezdem Si Ťin-pchinga o kontroverzní návštěvě a agentura AFP si všímá protestů na pražské Evropské třídě, která spojuje letiště s centrem města.

AFP rovněž připomíná kritizovaný rozhovor českého prezidenta Miloše Zemana pro CCTV, v němž Zeman řekl, že bývalá vláda Petra Nečase měla velmi špatné vztahy s Čínou a podléhala tlaku USA a EU. Zmiňuje také, že Zeman byl jediným evropským šéfem státu, který se v září 2015 zúčastnil pompézní vojenské přehlídky u příležitosti oslav 70. výročí konce druhé světové války v Asii.

Čínská oficiální agentura Nová Čína v dnešním komentáři uvádí, že návštěva čínského prezidenta by měla přinést „miliardy dolarů“

AFP zmiňuje i petici kolující na internetu, jejíž autoři tvrdí, že se stydí „za to, že prezident Zeman a vláda se rozhodli vyměnit principiální obhajobu lidských práv za spolupráci s komunistickou Čínou“.

Podle agentury AP je přílet Si Ťin-pchinga „výsledkem současného pragmatičtějšího a více podnikatelsky zaměřeného“ českého přístupu, než tomu bylo za někdejšího prezidenta Václava Havla, kdy se země výrazně zasazovala za lidská práva.

Čínská oficiální agentura Nová Čína v dnešním komentáři uvádí, že návštěva čínského prezidenta by měla přinést „miliardy dolarů“ do české energetiky, bankovnictví i vědecko-technologického výzkumu a rovněž nalákat do země další čínské turisty. Návštěva čínského prezidenta v ČR není podle Nové Číny jen historickou událostí, ale „dává také nový impuls již vzkvétajícím čínsko-českým vztahům“. Ty podle agentury nazývají někteří Číňané na internetu „přátelstvím pandy a krtka“. Nová Čína tak naráží na nové krátké filmy s Krtečekem, které vznikly v čínských studiích a v Číně se začnou vysílat dnes. V nových dílech vystupuje také panda.

Nová Čína soudí, že pro ekonomiku východní a střední Evropy je návštěva Si Ťin-pchinga „požehnáním“. Region podle ní totiž potřebuje investice a jeho prosperita je důležitá pro celou Evropskou unii, která zažívá jen křehké ekonomické zotavení a bojuje s uprchlickou krizí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Radek Rozvoral byl položen dotaz

Neslibujete nesplnitelné?

Opravdu jde ještě změnit migrační pakt, když ho podezřele narychlo EP před volbami odsouhlasil? A jak chcete zrušit green deal? Jsem pro, ale myslím, že je to nereálný slib.

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

10:21 Chudí, staří, nevzdělaní? Útok na odpůrce EU zničen pár větami

Staří, v ekonomických problémech, nevzdělaní. Takoví jsou dle společného projektu agentury STEM a Če…