Diskriminace? To je problém, myslí si lidé

19.06.2014 9:52

Aktuální průzkum veřejného mínění agentury STEM se zaměřil na postoje české veřejnosti k problematice diskriminace v naší společnosti, k jejímu vývoji v poslední době a závažnosti jednotlivých typů záměrného znevýhodňování určitých skupin obyvatel. Z výsledků vyplývá, že velká část oslovených (74 %) považuje diskriminaci za velký problém. Tento názor stále mírně posiluje.

Diskriminace? To je problém, myslí si lidé
Foto: Hans Štembera
Popisek: Před budovou vlády proběhla demonstrace na podporu lidských práv českých Romů

"Tři čtvrtiny veřejnosti (74 %) považují diskriminaci u nás za velký problém. Tento názor ve veřejném mínění stále mírně posiluje. Téměř polovina občanů (48 %) se domnívá, že diskriminace u nás v posledních letech přibývá. Za nejzávažnější typ diskriminace lidé nejčastěji považují znevýhodňování podle věku (44 %) a diskriminaci podle rasy a národnosti (21 %)," stojí ve zprávě agentury STEM.

Z časové řady STEM od roku 2003 je zřejmé, že ve vnímání diskriminace v naší společnosti došlo k významné změně. V roce 2003 a dále v letech 2009 a 2010 považovala diskriminaci za závažný problém zhruba polovina veřejnosti. Od roku 2011 se však podíl názorů, že diskriminace je velkým problémem, stále postupně zvyšuje.

Celý průzkum ZDE

Diskriminace podle poloviny lidí přibývá. Nejhorší je znevýhodňování na základě věku

Zhruba polovina lidí (48 %) se domnívá, že diskriminace v České republice v posledních deseti letech přibývá. Jen necelá desetina populace se naopak přiklání k názoru, že diskriminace v naší zemi ubývá.

Za nejzávažnější způsob diskriminace v naší společnosti považuje 44 procenta občanů znevýhodňování podle věku. 21 procenta lidí pak za závažnější považuje diskriminaci podle rasy a národnosti. Zhruba desetina občanů vidí největší problém ve znevýhodňování na základě zdravotního postižení (12 %) nebo v diskriminaci podle pohlaví (11 %).

"Názor, že diskriminace v České republice přibývá, je významně častější mezi lidmi, kteří se řadí do dolní společenské vrstvy, mezi občany ze špatně finančně a majetkově zajištěných domácností a také mezi lidmi levicově orientovanými," napsal STEM.

Citovaný výzkum STEM byl proveden na reprezentativním souboru obyvatel České republiky starších 18 let ve dnech 20. až 27. května 2014. Respondenti byli vybráni metodou kvótního výběru. Na otázky odpověděl soubor 1093 respondentů.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: adr

RNDr. Luděk Niedermayer byl položen dotaz

Euro je cestou k vyšší prosperitě a stabilitě naší ekonomiky

To tvrdíte vy. Pokud ale vím, třeba v Řecku měli Euro a dostali se do velkých finančních problémů, které pak řešili ostatní státy, takže kdyby byla vaše teze správná, jak to že se Řecko dostalo do takových dluhů a hrozil krach jejich ekonomiky?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

13:21 O 150 Kč méně. V Polsku. Doufali, že si toho nevšimnete

Že se nakupovat v Polsku už nevyplatí? Možná nesouhlasí Češi, kteří si koupili kilo krůtích prsou v …