Dohoda s Tureckem se prý bortí. A britští novináři zjistili ještě jiné hrozivé věci

02.04.2016 16:54

Takto vypadá dohoda EU a Turecka o migrační krizi v praxi. Turci posílají uprchlíky utíkající před hrůzami války ze své země zpět do Sýrie. A Řecko hlásí, že bude potřebovat významně navýšit počet úředníků v hotspotech, a to až dvacetkrát. Potřebuje tak obrovský počet úředníků k tomu, aby zvládlo co nejrychleji vyřešit tisíce žádostí o azyl. Turecko pak musí dokázat, že je pro uprchlíky skutečně bezpečnou zemí.

Dohoda s Tureckem se prý bortí. A britští novináři zjistili ještě jiné hrozivé věci
Foto: Jan Rychetský
Popisek: Menší uprchlický tábor pro rodiny s dětmi v Ankawě. Jde o křesťanskou čtvrť Arbílu, čtvrtého největšího města v Iráku

Server britského deníku The Guardian přináší varovná slova Amnesty International. Organizace upozorňuje, že dohoda mezi EU a Tureckem od počátku klopýtá a neslouží k tomu, aby pomohla těm, kteří to opravdu potřebují – syrským válečným uprchlíkům. Zatím to tak není, protože Turecko prodle zpráv AI posílá běžence zpět do válečného kotle.

„V zoufalé snaze uzavřít hranice vedoucí představitelé EU ignorují základní fakta. Turecko není pro syrské uprchlíky bezpečnou zemí. Jejich situace je v Turecku den ode dne horší,“ varuje ředitel Amnesty International pro Evropu a střední Asii John Dalhuisen.Turecký ministr vnitra odmítl jakkoli reagovat na kritiku Amnesty International. Turecká ambasáda v Nizozemí o něco později důrazně popřela, že by Turci vraceli stovky Syřanů do válkou postižené země.

Celý článek v angličtině najdete zde.

Uprchlíci to prý navíc v Řecku vzdávají a snaží se dostat do Itálie, protože trasa přes tuto zemi dál do Evropy ještě není uzavřena. Nemusí to však trvat dlouho. Předseda vlády Bohuslav Sobotka (ČSSD) oznámil, že Evropa bude muset dostat pod kontrolu každou trasu, kterou na kontinent budou proudit uprchlíci. V Řecku v tuto chvíli pracuje asi 300 úředníků, kteří vyřizují žádosti o azyl. Země hlásí, že takových administrativních pracovníků bude potřebovat asi šest tisíc.

V pondělí by mělo být z řeckých ostrovů vyhoštěno zpět do Turecka na 500 osob. Běženci se bojí, kdo to bude a co bude dál. Obchází je nejistota. Ani v táborech ale nemají na růžích ustláno. AI tvrdí, že v jednom z ostrovních táborů žije na 1 600 lidí, přičemž jeho předpokládaná kapacita je 1 100 míst.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Ing. Taťána Malá byl položen dotaz

znásilnění

Dobrý den, prý pro novou definici znásilnění hlasovalo 169 poslanců. A co ten zbytek? To byl někdo proti? Zajímalo by mě kdo. A ještě víc by mě zajímalo, jak to bude vypadat v praxi. Jak bude oběť prokazovat, že říkala ne? A zvyšují se s novelou i tresty za znásilnění, protože když občas slyším o ně...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …