Dohra voleb: Katastrofa, Sobotko. Příští zastávka je pidistrana. A Kalousku, mnoho štěstí

11.10.2016 6:47

Matematik Marian Kechlibar se svým tradičním způsobem vyjádřil ke krajským volbám. Podíval se na čísla a vyčetl z nich závěry, které se Bohuslavu Sobotkovi (ČSSD) ani Miroslavu Kalouskovi (TOP 09) líbit nebudou.

Dohra voleb: Katastrofa, Sobotko. Příští zastávka je pidistrana. A Kalousku, mnoho štěstí
Foto: TV Prima
Popisek: Nedělní pořad TV Prima Partie tentokráte s Jaroslavem Faltýnkem, Bohuslavem Sobotkou a Miroslavem Kalouskem

Nízká volební účast v senátních a krajských volbách podle matematika dokazuje, že se lidé se senátem a dokonce ani s kraji zatím nesžili, a je otázka, jestli se to změní. Už za první republiky byl senát notně kritizovanou institucí. V moderních dějinách nám prý byl senát vnucen shora, předpokládalo se zřejmě, že bude odkladištěm pro federální politiky, kteří měli přijít o místo po rozpadu Československa. „Divíte se nízké volební účasti? Vnuťte lidem nějaký orgán shora a zákonitě se to stane,“ píše Kechlibar v komentáři k volbám.

S kraji je to prý jako přes kopírák. „Pamatuji si, jak jsem tehdy čekal na pražském Hlavním nádraží na vlak do Ostravy. Davem cestujících procházel kamelot s novinami a vyvolával ‚Co to té naší ubohé republice zase udělali!‘ Měl na mysli právě zřízení ‚vyšších územně-správních celků‘, kterým se tehdy ještě ani neříkalo ‚kraje‘. Najděte mi dnes člověka, který chová tuhle krajskou správní strukturu v úctě, a já vám ukážu deset dalších, kterým je úplně ukradená,“ pokračuje matematik.

Celý text najdete zde.

Sám pochází z Moravskoslezského kraje a má za to, že právě v tomto kraji to vedla strana od desíti k pěti, čemuž také odpovídají volební výsledky. Zatímco v roce 2008 získala sociální demokracie přes 40 procent, o osm let později dostala už jen 16 procent. V Ústeckém kraji je to ještě horší. Oba kraje přitom donedávna platily za baštu strany, takže se nad sebou bude muset Bohuslav Sobotka (ČSSD) a spol. opravdu důkladně zamyslet.

„Podobá se to roku 2010, kdy ODS v komunálních volbách poprvé prohrála v Praze. Další varování už nebude, další zastávka se  jmenuje ‚pidistrana‘ a může nastat už za rok na podzim,“ varuje Kechlibar. Pokud se nad sebou socialisté nezamyslí, skončí jako polská levice, která se ani nedostala do parlamentu, nebo jako levice v Maďarsku, která už je na tom tak špatně, že se rakouským majitelům už nechce platit za jeden maďarský deník. Takže skončil. Takhle to alespoň vidí Kechlibar. „To je, jako by u nás zkrachovalo Právo. Takže pozor, tam na levém křídle. Můžete skončit úplně stejně,“ vykresluje temnou budoucnost matematik.

Naprosto tragicky se prý k debaklu postavil sám premiér Sobotka. „Způsob, jakým Bohuslav Sobotka přistoupil k výsledkům své strany, se mi jeví mimořádně nešťastným. Takhle se lídr nechová. Snažit se vyhnout zodpovědnosti za debakl, to nezapůsobí dobře na nikoho. Lidsky to chápu – člověk má tendenci umenšovat svůj vlastní podíl na kolektivním neúspěchu – ale lídr musí tuhle vlastnost v sobě potlačit, jinak za mnoho nestojí. Za úplnou katastrofu ovšem považuji nové heslo Já jsem změna, které předseda vlády vyslovil v rozhovoru pro Seznam.cz. Že prý se chce orientovat na mladé lidi a učit se od Pirátů,“ kroutí hlavou nechápavě autor.

Bitva o mladé nikam nevede

Stačí se přece podívat na to, kolik procent hlasů získávají Piráti. Nebývá to ani pět, a pokud chce předseda vlády jít stejnou cestou, nepovede se jeho straně dobře. Demografové dokazují, že se v České republice rodí stále méně dětí a ani dnes to se skupinou voličů do třiceti let není právě nejslavnější. Nesmíme se prý nechat zmást tím, kolik mladých lidí studuje na našich vysokých školách, protože zde studují i Slováci, Ukrajinci, Rusové a další cizinci, kteří u nás nemají volební právo. Další skupinu mladých politika vůbec nezajímá a jiné nezajímá natolik, že si budou lámat hlavu s tím, zda budou v den voleb v místě svého bydliště či nikoliv.

„Takže započteme-li tyto vlivy, zbývá pár procent celého českého elektorátu, o které se perou zelení, Piráti, TOP 09 a různé místní levé spolky jako PRO!Ústí nebo Žít Brno, pro které je i Strana zelených příliš pravicová. Teď by se měla přidat do boje i ČSSD – nu, mnoho štěstí,“ píše ironicky Kechlibar. Sociální demokraté by se podle jeho názoru měli zaměřit na jinou skupinu voličů.

TOP 09 už není konzervativní, tak se nesmí divit...

Nakonec sepsul TOP 09. V roce 2009 zklamaní voliči ODS hledali nový domov. TOP 09 jim ho nabízela. Pravda, Kalouskova strana se sice hlásí k EU, jenže před pár lety nebyl odpor vůči tomuto uskupení tak silný. Dnes je všechno jinak. A pak je tu ještě jedna okolnost.

Tato strana sama sebe sice popisuje jako konzervativní sílu, jenže kupříkladu v Brně byla ochotná spojit se s hnutím Žít Brno, což rozhodně není konzervativní síla. Proto se Kalousek a spol. nesmí divit, že se od nich odklánějí konzervativní voliči. Jestliže se teď strana raději zaměří na městskou levicovou omladinu, Kechlibar jí přeje hodně štěstí.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Mgr. Lucie Potůčková byl položen dotaz

Jak je to s tou výjimkou?

I kdybysme pro teď měli výjimku z migračního paktu. Na jak dlouho by platila? Jak dlouho předpokládáte, že tu budou uprchlíci z Ukrajiny? Co když se z nich po čase stanou občané ČR? A proč bysme měli mít výjimku zrovna my, když uprchlíci (ne třeba z Ukrajiny) jsou i v jiných státech, ale třeba Ukraj...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

21:33 „Blyatmobil.“ Ruský vynález se chytil. Odhalil ukrajinskou slabinu

Ruským tankům nazývaným „blyatmobiles“ nebo „želví tanky“ či „bitevní stodoly“ se dostává pozornosti…