Dramaticky ubývá zemědělské půdy. A nový zákon to zhorší, varuje Zemědělský svaz

04.05.2013 21:00

Zemědělský svaz ČR varuje před senátním návrhem novely zákona o ochraně zemědělského půdního fondu. Umožňuje totiž vynětí zemědělské půdy pro stavební účely za sníženou sazbu. A vyzývá proto poslance i vládu, aby novelu odmítli.

Dramaticky ubývá zemědělské půdy. A nový zákon to zhorší, varuje Zemědělský svaz
Foto: Hans Štembera
Popisek: Pole, ilustrační foto

Návrh novely sice zvyšuje poplatky za vynětí zemědělské půdy, což má snížit její dramatický úbytek, ale zároveň uděluje výjimky, u nichž se poplatky oproti stávajícímu stavu dokonce sníží. Ty se týkají staveb dopravní infrastruktury a staveb s ní souvisejících, např. průmyslových zón schválených vládou. Zemědělský svaz ale upozorňuje, že taková definice umožňuje více výkladů.

Úbytek je rychlejší než v jiných zemích EU

„Zde je potřeba položit si otázku, co jsou to průmyslové zóny schválené vládou, neboť vláda průmyslové zóny neschvaluje. Navíc máme obavy, že se navrhovaná právní úprava bude vztahovat i na nově navrhované plochy a že tak bude zcela degradován základní a jediný účinný nástroj ochrany zemědělského půdního fondu,“ říká Martin Pýcha, předseda Zemědělského svazu ČR.

Oproti zemím Evropské unie v České republice zemědělsky využitelné plochy ubývají mnohem rychleji. Celkový úbytek zemědělské půdy od roku 2000 do roku 2012 činil 53 254 hektarů většinou té nekvalitnější zemědělské půdy. „Naším cílem je ochránit zemědělský půdní fond, neboť jeho úbytek je více než alarmující. Stavební zábory jsou většinou nevratným procesem, který omezuje nebo úplně zamezuje využívání půdy,“ upozorňuje Pýcha.

Ptejte se politiků, ptejte se Vašich volených zastupitelů, pište, co Vám osobně vadí. Registrujte se na našem serveru ZDE .

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: lze

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

18:04 860 tisíc Ukrajinců v EU. Někteří je chtějí vrátit

Česko stojí před otázkou, zdali následovat některé evropské země a vyslyšet volání Kyjevu o pomoc s …