Drsní Rakušané: Kdo vnikne do Evropy nelegálně, nemá nárok na azyl. Ani do těch loděk nenasedejte

06.06.2016 7:31

Nejtvrdší recept v řešení migrační krize navrhl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Podle něj ilegální migrant musí přijít definitivně o právo na azyl v Evropské unii. Jeho slov si všimla dnešní MF Dnes.

Drsní Rakušané: Kdo vnikne do Evropy nelegálně, nemá nárok na azyl. Ani do těch loděk nenasedejte
Foto: Jan Rychetský
Popisek: V calaiské džungli

„EU by měla jasně stanovit, že ti migranti, kteří se budou pokoušet neregulérně dostat do Evropy, by měli automaticky přijít o právo na to, aby žádali o azyl,“ řekl rakouský ministr zahraničí Sebastian Kurz. Podle něj, jak uvedl v rakouském listu Die Presse a švýcarském tisku NZZ, to poté odradí další migranty, kteří se k cestě teprve chystají. Zmínil především migranty mířící přes moře. „Kdokoli nastoupí na loď, která má přivézt ilegální migranty do Evropy, by měl ztratit jakoukoli šanci na azyl a měl by být vrácen zpět,“ řekl.

Kurz tak reagoval na situaci, která vznikla po uzavření balkánské trasy. Zvýšil se totiž počet lidí, kteří se do Evropy snaží dostat přes Středozemní moře, bohužel se však také zvýšil počet utonulých. Jen za minulý týden jich bylo nejméně tisíc.

Evropská unie by podle rakouského ministra měla také postupovat výrazněji podle australského modelu, kdy by žadatele o azyl zadržovala na přilehlých ostrovech. Jak však MF Dnes konstatuje, Evropská unie už australský model v zásadě využívá. „Uprchlíci mířící z Libye do Itálie končí většinou na ostrově Lampedusa a běžence, kteří se pokoušejí dostat z Turecka do Řecka, zadržují úřady na řeckých ostrovech na východě Egejského moře,“ píše. Pro běžence je však poměrně jednoduché z těchto ostrovů pokračovat. 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: vef

Ing. Jana Bačíková, MBA byl položen dotaz

Jak dlouho myslíte, že vaše důchodová reforma vydrží?

Dobrý den, zajímalo by mě, k čemu je dobrá důchodová reforma, na které nepanuje mezi vládou a opozicí shoda? Protože co když se nějaká schválí a jiná (další) vláda, ji zase zruší? Myslíte, že to prospěje něčemu pozitivnímu? Proč je takový problém se dohodnout? Vy jste sice opozici k jednání přizvali...

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

12:50 Zbláznili se. Ta drzost! Mezi Bartošem a Dostálovou to vřelo

Karel Havlíček se kroutil „jako špína nad kanálem“. Šéf Pirátů Ivan Bartoš se v nedělní Partii na CN…