Dvourychlostní Evropa je špatný nápad, sdělil Zaorálek agentuře Reuters. A Pehe na něj udeřil...

28.05.2017 10:47

Agentura Reuters přinesla vyjádření českého ministra zahraničí Lubomíra Zaorálka, podle něhož není dvourychlostní Evropská unie tím nejlepším nápadem. Dvourychlostní Evropa totiž znamená oslabení EU. Česko by podle jeho názoru mělo usilovat o zreformovanou a jednotnou Evropskou unii. Politolog Jiří Pehe Zaorálkovi hned cosi připomněl.

Dvourychlostní Evropa je špatný nápad, sdělil Zaorálek agentuře Reuters. A Pehe na něj udeřil...
Foto: Daniela Černá
Popisek: Lubomír Zaorálek

Ministr zahraničních věcí Lubomír Zaorálek (ČSSD) se domnívá, že dvourychlostní Evropa není v zájmu České republiky. Francouzský prezident Emmanuel Macron a německá kancléřka Angela Merkelová sice o dvourychlostní Evropě otevřeně hovoří, ale podle Zaorálka by EU měla jít spíše cestou jednoty a nezbytných strukturálních změn.

Evropští lídři bohužel podle Zaorálka plně nepřijali Brexit. Neuvědomili si, co je za ním, neuvědomili si, že EU skutečně potřebuje strukturální změny, pokud nemá být její vliv stále slabší. „Nemám pocit, že bychom si opravdu uvědomili, co se skutečně stalo,“ pronesl varovně Zaorálek.

Celý článek v angličtině naleznete zde.

Evropa je dnes podle jeho názoru rozdělena na bohatý sever a chudý jih, na věřitele a dlužníky, ale i na východ a západ, kde čelíme rozdílům v sociální politice. Je v zájmu EU tyto problémy překonávat a dál postupovat jednotně.

Politolog Jiří Pehe se k Zaorálkovým slovům vyjádřil na sociální síti Twitter. „Takže vystoupíte se státnickým projevem, že máme přijmout co nejdříve euro? Tvrdé integrační jádro se totiž bude formovat okolo něj...,“ napsal.

 

 

Reuters k tomu dodává, že Česká republika je vnímána jako země k EU relativně vstřícná v porovnání s Polskem či Maďarskem.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

10:13 „Toto není pokus o přepisování dějin...“ Oslavy osvobození. Bez ruské vlajky i hymny

Několik tisíc lidí se zúčastnilo pietního aktu a následného doprovodného programu v Muzeu na demarka…