EU je znepokojena tím, co se děje v ČR s malými firmami

26.11.2013 16:16

Za znepokojující má Evropská unie fakt, že polovina malých a středních podniků, které v České republice ukončily v roce 2012 činnost, byla starší než 15 let. Mimo jiné to plyne z analýzy Evropské komise, která zjišťovala situaci malých a středních firem v EU. Obecným závěrem materiálu ale je, že letošní rok by pro takové firmy mohl být rokem obratu, protože opět začínají obchodně růst a začal se také zvyšovat počet pracovních míst, které lidem nabízejí.

EU je znepokojena tím, co se děje v ČR s malými firmami
Foto: Hans Štembera
Popisek: Dělnice v továrně, ilustrační foto

"Předběžný výhled očekává, že pozitivní vývoj se v roce 2014 dál zrychlí," tvrdí autoři analýzy. Po letech nejistého ekonomického prostředí je to letos od roku 2008 poprvé, kdy společně vzroste o procento přidaná hodnota firem a o 0,3 procenta se zvýší počet lidí, které malé a střední podniky zaměstnávají.

V České republice dávaly loni malé a střední podniky práci přibližně 2,4 milionu lidí. Firem spadajících do této kategorie je přitom v ČR naprostá většina, celkem to podle statistik unie v roce 2012 bylo zhruba 939.000 společností.

Analýza však poukázala právě na fakt, že v důsledku krize v Česku zavřely i zavedené podniky. Tento negativní signál pak dál posiluje propad obchodních vztahů malých a středních podniků v rámci EU, který je pro ně většinou daleko významnější než obchody mimo unii.

Mezi největšími problémy pro malé a střední firmy v ČR pak materiály komise identifikují mimo jiné nedostatečně vstřícnou administrativu, problémy při získávání veřejných zakázek.

V celé unii se v roce 2012 počet zaměstnanců malých a středních firem snížil asi o 610.000, o 1,3 procenta klesl jejich podíl na tvorbě evropského hrubého domácího produktu. Přesto studie zdůrazňuje, že malé a střední firmy v Evropě byly v krizi odolnější než největší firmy. Problémy přitom měly především kvůli snížení domácí poptávky.


 

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: dkr, čtk

Tomáš Zdechovský byl položen dotaz

Právo na opravu

Věci se dají dát opravit už dnes, ale problém je, že oprava často vyjde stejně nebo skoro stejně jako koupit si novou věc. Tak k čemu pak platit za opravu? Nepřijde vám tento zákon EU zase úplně zbytečný? A když dám věc opravit, jakou, pokud vůbec, na ni pak budu mít záruku? Děkuji za odpověď

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

22:28 Berndu Posseltovi za zásluhy o stát... Okamura četl návrhy na vyznamenání a nevěřil

Poslanecká sněmovna nominovala na udělení vyznamenání Za zásluhy ke sblížení Čechů a sudetských Němc…