Fajád, vydaný do Libanonu, je na svobodě

04.07.2016 22:09

Libanonec Alí Fajád, o jehož vydání žádaly Česko Spojené státy, je na svobodě. Pustili ho z vazby v Bejrútu, uvedl dnes Český rozhlas Radiožurnál s odvoláním na advokáta Vladimíra Řičicu, který Fajáda v Česku zastupoval.

Fajád, vydaný do Libanonu, je na svobodě
Foto: Ilustrační foto pixabay.com
Popisek: Blízký východ

„Byl v Bejrútu dnešního dne propuštěn na svobodu. Bližší okolnosti kauzy v Libanonu a jeho propuštění neznám,“ řekl Radiožurnálu Řičica. Fajáda s Chálidem Marabím a Faouzim Jaberem zadrželi v dubnu 2014 čeští policisté. Spojené státy žádaly o jejich vydání, viní je ze zamýšlené spolupráce s teroristy. Tvrdí, že muži chtěli prodat kokain a zbraně agentům amerického Národního úřadu pro kontrolu obchodu s drogami, kteří předstírali, že jsou členy kolumbijské teroristické organizace FARC.

V případě Fajáda a Marabího to ale ministr spravedlnosti Robert Pelikán z hnutí ANO na začátku letošního února zamítl. Podle všeho jejich nevydání do USA souviselo s propuštěním pěti unesených Čechů z Libanonu.

Rozhodnutí nevydat Fajáda a Marabího zdůvodnil Pelikán tak, že se rozhodoval na základě povahy skutku i zpravodajských informací, které nemůže konkretizovat. Ministrův krok ostře kritizovalo americké velvyslanectví v Praze. Pelikán sice nepotvrdil, že Fajádovo propuštění souviselo s návratem pěti unesených Čechů do vlasti, spojitost případů ale připustil ministr obrany Martin Stropnický (ANO).

Pět Čechů, mezi nimiž byl Fajádův advokát či příslušník české vojenské tajné služby, zmizelo v Libanonu loni v červenci. Když se vraceli vládním speciálem zpět do Česka, byli Fajád s Marabím propuštěni z vazební věznice. V případě Jabera, který je z Pobřeží slonoviny, rozhodl na konci února ministr Pelikán, že do USA vydán bude. Podle deníku Právo se tak už stalo.

Přidejte si PL do svých oblíbených zdrojů na Google Zprávy. Děkujeme.

reklama

autor: mp

PhDr. Lubomír Zaorálek byl položen dotaz

Stejné mzdy za stejnou práci v celé Evropě

Zajímalo by mě, jak toho chcete docílit? A kde by třeba podniky nebo zaměstnavatelé na dorovnání mezd měli brát peníze?

Odpověď na tento dotaz zajímá celkem čtenářů:


Tato diskuse je již dostupná pouze pro předplatitele.

Další články z rubriky

„Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

12:34 „Blyatmobile 2.0.“ Ještě hůř pro Ukrajinu. Rusové vylepšili svůj vynález

Blyatmobile, želva nebo bitevní stodola, tak se nazývají po domácku upravené ruské tanky, které vedo…